birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.11.2019 19:51

Altanlar davasında beraat ve tahliye kararı

Altanlar davasında beraat ve tahliye kararı

FETÖ'nün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından 26. Ağır Ceza Mahkemesi Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliyesine, Mehmet Altan’ın beraatine karar verdi.

Yargıtay’ın Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak haklarında verilmiş olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozmasının ardından bugün görülen duruşmada açıklanan karara göre, Ahmet Altan “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verildi.

Nazlı Ilıcak hakkında ise “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı ve yine suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliye kararı verildi. Delil elde edilemediğinden dolayı Mehmet Altan’ın beraatine hükmedildi.

altanlar-davasinda-beraat-ve-tahliye-karari-645563-1.

Tahliye kararı verilen Nazlı Ilıcak, Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı.

Kendi yaşadıklarımızı şimdi Ahmet Altan üzerinden yaşıyorum

Mehmet Altan, tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi önünde yaptığı açıklamada “İnsanların özgürlüklerine kavuşması son derece mutlu eden bir gelişme. Özellikle kardeşiniz, özgürlüğe bu kadar uzun süreden sonra kavuşuyorsa bu insanı mutlu eden bir gelişme. Ama bu cezanın düzeleceğini, hukukun yerini bulacağını adaletin tecelli edeceğini düşünüyorum. Çünkü düşünce suçu gelişmiş ülkede olamaz. Hukuk devletinde olamaz. Ben de buradan 2018 Haziran’ın da beni bırakmışlardı. Kendi yaşadıklarımızı şimdi Ahmet Altan üzerinden yaşıyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik operasyonlarda gözaltına alınmış, bununla birlikte Altan kardeşlerin darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda 'subliminal mesajlar' verdikleri iddia edilmişti.

Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmaktan dava açılmıştı.

Dava kapsamında Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş fakat karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak tutuklu Mehmet Altan ise ise tutuksuz yargılanıyordu.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın, "terör örgütüne yardım etmek" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapsini, tutuksuz sanık Mehmet Altan'ın ise beraatini istemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol