birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 28.01.2021 17:07

Altun: Devlet çalışanlarını hedef almak, millete ihanettir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, siyasi iktidardan talimat aldıkları için vali ve kaymakamları ‘militan’ olarak nitelendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yanıt vererek, “Devletimizi, kurumlarını ve çalışanlarını hedef almak tarihe ve millete ihanettir” dedi. Saray’a yöneltilen eleştirilere de değinen Altun, “Toplumsal sorumluluk taşıması gereken aktörlerin, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve çalışma arkadaşlarına yönelik kirli bir dil geliştirdiklerine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Altun: Devlet çalışanlarını hedef almak, millete ihanettir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının '2021 yılı İnsan Kaynakları Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.

Başkanlık sisteminin, ‘Türkiye'nin bölgesel ve küresel alanda gücünü artırdığını’ ve ‘ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak çok güçlü bir zemin ortaya koyduğunu’ iddia eden Altun, bu sistemde devletin tüm kurumlarının 'millet merkezli' olarak yeniden yapılandırıldığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının da bu sistemin ortaya koyduğu yeni yönetim vizyonunun ‘en önemli köşe taşlarından biri olduğunu’ savunan Altun, “Tüm mesaimizi, bölgede ve dünyada söz sahibi olan ülkemizin yükselişine yakışır nitelikte ve değerde faaliyetler gerçekleştirmeye adamış durumdayız” dedi.

‘ŞİARIMIZ YAŞASIN HAKİKAT’

Altun, hakikat ötesi (post-truth) olarak adlandırılan bu çağda, ‘gerçekleri bulanıklaştıran zihniyetle mücadele etmenin ve hakikat savunucusu olmanın ancak iyi tasarlanmış bir iletişim stratejisiyle tesis edilebileceğini’ kaydetti. Altun şöyle konuştu:

“İletişim Başkanlığı olarak biz de Türkiye'de ve dünyada hakikatin önemine vurgu yapan çalışmalara imza atıyoruz. 'Yaşasın hakikat' şiarımızı her geçen gün daha geniş kesimlere ulaştırmaya ve hakikat savunucularının yanında durmaya devam ediyoruz. Bu nedenle yeni dönemin getirdiği imkanların farkında olup bunlardan istifade etmek kadar, muhtemel tehditlere karşı uyanık olup bunlarla mücadele etmek de oldukça kritiktir.”

‘YÜZEYSEL CEHALET DOLU TARTIŞMALARLA MUHATAP OLUYORUZ’

Gündemdeki siyasi tartışmalara ilişkin yorumlarda da bulunan Altun, “Özellikle son günlerde, toplumsal sorumluluk taşıması gereken aktörlerin, toplumu kutuplaştırma pahasına, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve çalışma arkadaşlarına yönelik kirli bir dil geliştirdiklerine şahit oluyoruz. Hakaretlerin boyutu zaman zaman öyle yüksek bir noktaya taşınıyor ki bunlara cevap vermek bile insani açıdan bize zul geliyor. Kurum ve çalışanlarına yönelik her geçen gün dozu daha da artan hakaretlere, atanmış-seçilmiş bağlamına hapsedilen yüzeysel cehalet dolu tartışmalarla muhatap oluyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun, siyasi iktidardan talimat almaları nedeniyle vali ve kaymakamları ‘militan’ olarak tanımlamasına da değinen Altun, bu eleştirinin ‘demokrasiye, hukuka ve millet egemenliğine saldırı anlamına geldiğini’ öne sürdü.

‘DEVLET ÇALIŞANLARINI HEDEF ALMAK, MİLLETE İHANETTİR’

Devletin kurum ve çalışanlarına yönelik bu sistematik saldırının son günlerde 'militan' söylemiyle kendini gösterdiğini aktaran Altun, bu söylemin demokrasiye, hukuka ve millet egemenliğine saldırı anlamına geldiğini ifade etti. Muhalefet etmenin ve eleştiride bulunmanın ‘demokratik sınırlar içinde olması gerektiğini’ söyleyen Altun, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık bir devlet geleneğinin ve büyük bir medeniyetin varisidir. Tarihte olduğu gibi bugün de aziz milletimizin ve tüm insanlığın selameti için var gücüyle çalışan devletimizi, kurumlarını ve çalışanlarını hedef almak tarihe ve millete ihanettir. Elbette bunların bizleri çalışmalarımızdan alıkoyması ve Cumhurbaşkanımızın önderliğinde güçlü Türkiye idealine yürümemizi engellemesi asla mümkün değildir" dedi.

‘HAZ ALMIYORSANIZ, O İŞ SİZE YÜKTÜR’

Kurum çalışanlarına tavsiyelerde de bulunan Altun, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yaptığınız işin manevi hazzını alamıyorsanız, o iş size yüktür” dediğini ifade ederek, “Onun millete hizmet için ortaya koyduğu tükenmeyen enerjinin, azmin, gayretin arkasında da işte bu şiar yatıyor. Sizin için de mesele sadece rutini yürütmek değil zihninizle ve yüreğinizle kendinizi vazifenize adamak olmalı” ifadesini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol