birgün

25° AÇIK

DÜNYA 12.05.2021 13:11

Amerika Hristiyan topluluğunun ilk trans psikoposu: "Herkesin başımızın üstünde yeri var"

Amerika Hristiyan topluluğunun ilk trans psikoposu: "Herkesin başımızın üstünde yeri var"

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kaliforniya'dan Luteryen bir rahip, Amerika Hristiyan topluluğunun ilk trans psikoposu oldu.

San Fransisko Evanjelik Luteryen Kilisesinde papaz olan Megan Rohrer, Amerika'da Evanjelik Luteryen Kilisesinin Sierra Pasifik Konsiline psikopos olarak seçildi.

Amerika Evanjelik Luteryen Kilisesi'nin (ELCA) Başpsikoposu Elizabeth A. Eaton, trans Rohrer'in seçilmesi kararını olumlu karşıladı.

NBC News'ün haberine göre, Başpsikopos Eaton, "Tanrının her birimize İsa'nın vücudunu inşa edecek şeyler bahşettiğine" inandığını belirterek, “Biz 'Herkesin başımızın üstünde yeri var' (All are welcome) dediğimizde, (kelimenin tam anlamıyla) herkesin başımızın üzerinde yeri olduğunu kastediyorduk" diye konuştu.

Kullandığı dilde cinsiyet ifade eden "he/she/him/her" adılları yerine cinsiyet bildirmeyen "they/them" zamirlerini kullanan Rohrer; 2006 yılında ELCA'ya üye ilke trans birey ve 2014 yılında ilk trans rahip olmuşu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol