birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 13.08.2017 23:59

An ISIL suspect in Turkey kills an officer at a police station in İstanbul

An ISIL suspect in Turkey kills an officer at a police station in İstanbul

A suspected suicide bomber of ISIL who was taken into custody in Turkey’s İstanbul stabbed an officer at the Vatan Police Department on Sunday (August 13).

Toygun Atilla of Hürriyet reported that while suspect was killed after his attack, the officer who was in critical condition after the stabbing also lost his life.

It is still unclear how the suspect, whose name has not been disclosed, was able to take a knife with him inside the police station since a thorough search is normally supposed to be completed before suspects are taken to the station.

Chief prosecutor’s office in İstanbul released a statement issuing a broadcast ban on the incident until the investigations are completed, Haber Türk reported on Monday (August 14).

Updated at 11:00 on Monday, August 14.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/canli-bomba-suphelisi-isid-li-vatan-emniyet-te-polisi-bicaklayarak-oldurdu-174619.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol