birgün

24° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 13.04.2021 13:32

Anadolu Ajansı, 'ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor' analizini sildi

Anadolu Ajansı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmasının başlamasıyla gündeme gelen 2018 tarihli "ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor" analizini sildi.

Anadolu Ajansı, 'ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor' analizini sildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a sorulan bir soruyla başlayan ve emekli amirallerin bildirisi ile derinleşen Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışması sürüyor.

Emekli amirallerinin Montrö'ye sahip çıkmasını ve Kanal İstanbul endişesini, 'ABD operasyonu' olarak yansıtan iktidara yakın medyanın tutumu dikkat çekerken Anadolu Ajansı'nın 5 Mart 2018'de geçtiği bir haber ortaya çıkmıştı.

Fatih Erbaş'ın kaleme aldığı "ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor" başlığıyla yayınlanan analizde ABD'nin Türkiye'nin güneyinde terör gruplarını silahlandırdığı vurgulanırken "Karadeniz’de askeri varlık göstermek suretiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni esnetmeye ve zorlamaya yönelik alışıldık tavırlarını sürdürüyor" ifadelerine yer verildiği görülmüştü.

SİLİNDİ

ODA Tv'nin haberine göre Montrö tartışmasının Nisan ayının başında gündeme gelmesiyle Anadolu Ajansı'nın 2018 yılıda yayımladığı analiz Twitter'da gün yüzüne çıkarılmıştı. AA'nın web sitesinde ve sosyal medya hesapların habere artık ulaşılamıyor.

Haberin silinmesinin 7 Nisan'da AA'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'nın görevi bırakıp yerine Serdar Karagöz'ün geldiği haftaya denk gelmesi de dikkat çekti.anadolu-ajansi-abd-simdi-de-montro-yu-zorluyor-analizini-sildi-864029-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol