Anadolu Efes CEO'su: Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor

23.08.2019 12:33 GÜNCEL
Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, Türkiye'de pazarın yüzde 30 daraldığını ifade ederek, "Bira sektörü 1'e 5'lik bir istihdam yaratıyor. Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor' dedi.

Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, bira fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor" dedi.

Toplanan vergilerin yüzde 1'inin biradan elde edildiğini söyleyen Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, "Vergi dairesi gibi çalışıyoruz" dedi. Çaka, Türkiye kadar regüle bir pazarın başka bir yerde olmadığını, sadece Rusya ve Türkiye'de pazarlama faaliyetlerinde bulunamadıklarını dile getirdi.Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'de geçen süre boyunca pazarın yüzde 30 daraldığını belirten Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, “Bira sektörü 1'e 5'lik bir istihdam yaratıyor. Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor. Pazarın durumu ile yakınmak yerine bununla yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Son 10 yılda 2 fabrikanın kapandığını söyleyen Çaka, özellikle yurtdışında hızlı bir büyümeye imza attıklarını söyledi. Çin'de birkaç kat büyüyen bir operasyonun olduğunu, Avrupa'ya bira ihracatı yaptıklarını dile getiren Çaka, Almanya'ya yılda 4 milyon litre ihracat yaptıklarını aktardı. Çaka, içecek grubu gelirlerinin yüzde 60'ının yurt dışından geldiğini söyledi.