birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.08.2019 12:33

Anadolu Efes CEO'su: Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor

Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, Türkiye'de pazarın yüzde 30 daraldığını ifade ederek, "Bira sektörü 1'e 5'lik bir istihdam yaratıyor. Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor' dedi.

Anadolu Efes CEO'su: Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor

Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, bira fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor" dedi.

Toplanan vergilerin yüzde 1'inin biradan elde edildiğini söyleyen Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, "Vergi dairesi gibi çalışıyoruz" dedi. Çaka, Türkiye kadar regüle bir pazarın başka bir yerde olmadığını, sadece Rusya ve Türkiye'de pazarlama faaliyetlerinde bulunamadıklarını dile getirdi.

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'de geçen süre boyunca pazarın yüzde 30 daraldığını belirten Anadolu Efes CEO'su Can Çaka, “Bira sektörü 1'e 5'lik bir istihdam yaratıyor. Biranın yüzde 65'i vergiden oluşuyor. Pazarın durumu ile yakınmak yerine bununla yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Son 10 yılda 2 fabrikanın kapandığını söyleyen Çaka, özellikle yurtdışında hızlı bir büyümeye imza attıklarını söyledi. Çin'de birkaç kat büyüyen bir operasyonun olduğunu, Avrupa'ya bira ihracatı yaptıklarını dile getiren Çaka, Almanya'ya yılda 4 milyon litre ihracat yaptıklarını aktardı. Çaka, içecek grubu gelirlerinin yüzde 60'ının yurt dışından geldiğini söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız