Ankara'nın Keçiören ilçesinde tarım ilacından zehirlenen biri çocuk 2 kişi hayatını kaybetti, ilaç nedeniyle zehirlenerek hastaneye kaldırılan 1'i ağır 5 kişinin tedavisi sürüyor.

Kaynak: DHA
Ankara'da 2 kişi böcek ilacından zehirlenerek yaşamını yitirdi
Fotoğraf: AA

Ankara'da, böcek ilacından zehirlendiği belirtilen 1'i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti.

Keçiören ilçesinde, saat 07.30 sıralarında Sancaktepe Mahallesi 1637'inci Sokak üzerinde meydana gelen olayda, iddiaya göre sokak üzerindeki 4 katlı binada oturan bir aile, dairede ilaçlama yaptırdı.

Tarım ilacının kullanıldığı ilaçlamadan tüm daireler etkilendi.

İhbar üzerine bölgeye AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) uzmanları ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

İlk belirlemelere göre, binada bulunan 10 yaşındaki Elif Sude S. ile birlikte 2 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Ankara Valisi Vasip Şahin de, yaşanan olaya ilişkin yaptığı açıklamada, zehirlenmelerin ilk belirlemelere göre böcek ilaçlamasından kaynaklandığını belirtti.

Vali Şahin, "Maalesef 2 vatandaşımız öldü, 1'i ağır 5 vatandaşımız da şu anda tedavi altında. İnşallah onlar sağ salim aramıza dönerler ama şunu ifade edeyim; şu anda orada bütün ekiplerimiz çalışıyorlar. Savcılarımızın talimatları ve kontrolleri dahilinde incelemeler, araştırmalar devam ediyor. Kesin sebep, bu teknik ve adli çalışmalar bittikten sonra netleşecektir" dedi.

Ankara Valiliği de olayla ilgili Twitter hesabından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bugün sabah saat 07.33' te Keçiören ilçemizde ikamet eden bir aileden baş dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri alınmış olup konu ile ilgili olarak derhal sağlık ekipleri görevlendirilmiştir. Emniyet, AFAD, UMKE, SAKOM ve GAMER ekiplerimizden alınan bilgiye göre durumdan etkilenen 7 vatandaşımızın olduğu, ilk bulgulara göre şahıslarda zehirlenme belirtilerinin görüldüğü değerlendirilmiştir.

Hastanelere nakilleri sağlanan şahıslardan 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, diğer vatandaşlarımızın tedavilerine devam edilmektedir. Söz konusu bina ve çevresinde gerekli tedbirler alınmıştır. Olayın kesin sebebinin belirlenmesi için inceleme ve araştırmalar Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde uzman ekiplerce sürdürülmektedir."