Google Play Store
App Store

Hatay’ın Defne ilçesinde depremzedelerin ve yardıma giden sivil toplum kuruluşlarının konakladığı Sevgi Parkı’nın valilik kararıyla boşaltılmak istenmesini Ankara’da protesto ederken gözaltına alınan Halkevleri üyeleri serbest bırakıldı.

Ankara'da gözaltına alınan Halkevi üyeleri serbest bırakıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Defne’de bazı depremzedeler Sevgi Parkı’na sığınmıştı. Sevgi Parkı’nda kurulan çadırkentte kalan depremzedeler ve yardım için ilçeye giden sivil toplum kuruluşlarından parkı boşaltmaları istedi.

Halkevleri, Sevgi Parkı’nın boşaltılması kararını Ankara’daki genel merkezi önünde protesto etmek istedi; ancak polis, Halkevleri üyelerinin basın açıklaması yapmasına izin vermedi. Protestoculara müdahale eden polis, aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Halkevleri, daha sosyal medya hesabından yaptığı açıklama gözaltına alınan üyelerinin serbest bırakıldığını duyurdu. Halkevleri’nin paylaşımında şunlar kaydedildi:

Hatay Defne'de valiliğin dayanışma noktalarının acil tahliyesini istemesini protesto ettiği için gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakıldı. Ellerimiz yakanızda. Halkın dayanışmasını engelleyemeyeceksiniz.”

(ANKA)