Ankara'da düzenlenen operasyonda çatışma bölgeleriyle irtibatı bulunan IŞİD mensubu 7 yabancı uyruklu şüpheli yakalandı.

Ankara'da IŞİD operasyonu: 7 gözaltı

Ankara'da çatışma bölgeleriyle irtibatı bulunan terör örgütü IŞİD üyesi olduğu tespit edilen yabancı uyruklu 7 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Irak ve Suriye uyruklu 7 şüphelinin, IŞİD üyesi olduğu ve çatışma bölgeleriyle irtibatları olduğu belirlendi. Soruşturma kapsamında 7 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilerin yakalanması çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü IŞİD içerisinde bomba yaptığı bilgisine ulaşılan bir şüphelinin Ankara'ya geldiğini tespit etti.

İsminin M. olduğu öğrenilen şüphelinin Ankara'ya geldikten sonra, daha önce Irak'ta ve Suriye'de IŞİD bünyesinde "polis" olarak faaliyet göstermiş ve yine çatışma bölgelerinde örgüte mühimmat temin ve dağıtım işlerinde çalışmış iki şüpheliyle birlikte hücre oluşturduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri ekipleri, grubun IŞİD içerisinde geçmiş yıllarda faaliyet gösteren kişilerle temasa geçerek yedi kişilik hücre olarak faaliyet göstermeye başladıkları ve silah temin ettiklerini belirledi.

Hücre evini teknik ve fiziki olarak takibe alan ekipler, hücre evinde canlı bomba eylemlerini övücü konuşmalar yapıldığını, şüphelilerin temel ihtiyaçları temin haricinde dışarı çıkmadıklarını tespit etti.

Bunun üzerine operasyon için harekete geçen ekipler, özel harekat polislerinin desteğiyle eş zamanlı olarak dört adrese sabah erken saatlerde baskın düzenledi.

Operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 7 şüphelinin tamamı yakalandı. Yapılan aramalarda 3 tabanca ile çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler ifadeleri alınmak üzere emniyete getirildi.

AA, DHA