birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.08.2020 15:14

Ankara'da korona alarmı: Tüm hastaneler pandemi hastanesi oldu, acil olmayan ameliyatlar durduruldu

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, acil olmayan ameliyatlarla hastaneye yatışları durdurdu, boş yoğun bakım yataklarının tamamının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrılmasını istedi.

Ankara'da korona alarmı: Tüm hastaneler pandemi hastanesi oldu, acil olmayan ameliyatlar durduruldu

İSMAİL ARI

Ankara Tabip Odası, Ankara’da pandemi hastanelerindeki servis ve yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolduğunu ve koronavirüs hastalarının acil servislerde sedye üzerinde takip edildiğini açıklamasının ardından Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm imzalı bir yazıyla da acil olmayan ameliyatlarla hastaneye yatışların da durdurulduğu ortaya çıktı.

Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm başkanlığında hizmet başkanlarının katılımıyla 28 Temmuz tarihinde yapılan “Pandemi Değerlendirme Toplantısı"nda salgının boyutunu gösteren koyan önemli kararlar alındı. İl Sağlık Müdürü Gülüm’ün imzasıyla sağlık kurumlarına gönderilen yazıyla toplantıda, “Boş yoğun bakım yataklarının tamamının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrılması, elektif cerrahi vaka alımlarının ikinci bir talimata kadar durdurulması, hastanelerdeki klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50’sinin Covid yatağı olarak ayrılması ve elektif dahili yatışların ertelenmesi” karalarının alındığı belirtildi.

SADECE YOĞUN BAKIMDAKİLER SEVK EDİLECEK

Yazıda, “İlçe Devlet Hastaneleri Covid hastalarının tedavisini bilim kurulunun algoritmaları yönünde kendileri yapacaktır. Sadece PCR (+) yoğun bakım hastaları ile PCR (-) ya da daha test sonucu çıkmamış ama CT (+) yoğun bakım hastalarını merkez hastanelerine sevk edecektir” denildi.

ENFEKSİYON KOMİTELERİ'NDEN UYGUNLUK YAZISI

“Hastaneler için planlanan Covid yataklarının izolasyonlarının uygunluğu için Hastane Enfeksiyon Kontrol Komiteleri’nin uygunluk yazısı istenecektir. Enfeksiyon Kontrol Komiteleri'nin sürece çok daha etkin olarak katılımları sağlanacaktır” denilen yazıda şunlar yer aldı:

“Meslek Hastalıkları Hastanesi mali olarak Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’en bağlanacaktır. Covid Hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekip Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevlendirilecek. Sadece Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki meslek hastalıkları poliklinikleri görev yapmaya devam edecektir. Ancak bu polikliğine başvuran hastalardan hastaneye yatması gereken olursa Atatürk Göğüs (Sanatoryum) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatışı yapılacaktır. Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki Toksikoloji, laboratuvarı bu hastalar için hizmet vermeye devam edecektir.

Beytepe Murad Erdi Eker Devlet Hastanesi mali olarak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanacaktır. Covid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekibin isteyenlerinin geçici görevleri il içerisinde yapılacaktır.”

salginda-yeniden-basa-donuldu-acil-olmayan-ameliyat-ve-yatislar-durduruldu-764445-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız