birgün

25° AÇIK

KADIN 21.06.2021 13:57

Ankara Dişhekimleri Odası ile Ankara Barosu arasında cinsiyet eşitliğine ilişkin işbirliği protokolü

Ankara Dişhekimleri Odası ile Ankara Barosu, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına ilişkin işbirliği protokolü imzaladı.

Ankara Dişhekimleri Odası ile Ankara Barosu arasında cinsiyet eşitliğine ilişkin işbirliği protokolü

Nisan ayında İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Danıştay’da dava açan Ankara Diş Hekimleri Odası ile Ankara Barosu arasında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına ilişkin farkındalık oluşturma ve güç birliği amacıyla bir protokol imzalandı.

Protokol kapsamında ortak hukuki, toplumsal ve sosyolojik araştırmalar, çalışmalar ile eğitim-öğretim faaliyetleri, projeler, atölye çalışmaları ve kültürel işbirliği yer alıyor.

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül:, "İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı kanunun etkin şekilde uygulanmaması ve ardından verilen çekilme kararı ile ülkemizde giderek artan kadına karşı şiddet ve ev içi şiddet vakalarının önüne geçilmesi daha da olanaksızlaştı. Gün geçtikçe yerleşik hale gelen şiddet eğilimi ve toplumsal algı yapısı; tüm kadınların ve buna bağlı olarak tüm bireylerin hak ve menfaatlerinin zedelenmesine yol açıyor" dedi.

"Kadına yönelik şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yattığını biliyoruz" diyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadın cinayetlerinin böylesine yükselişte olduğu, kadına yönelik şiddetin tırmandığı bir dönemde meslek örgütleri olarak toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmek durumundayız. Haklarımızı ve yükümlülüklerimizi bilerek, hem meslektaşlarımız arasında hem kamuoyunda farkındalık yaratmak, şikâyet ve yardım mekanizmalarını doğru ve hızlı şekilde işletmek için Ankara Barosuyla bir işbirliği talebimiz oldu. Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ile yaptığımız görüşmeler ve hazırlık çalışması sonucunda bu protokolü hayata geçirdik. Bu alanda böyle bir işbirliği meslek örgütleri arasında da bir ilk olması açısından önemli, umarım yaygınlaşır. Şiddetin her türüyle mücadelede bütüncül ve etkili politikaların oluşturulması için sorumluluğumuzun gereğini yapmaya devam edeceğiz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol