birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 13.09.2019 16:40

Ankara Katliamı Davası Avukatları: Faillerle yapılan görüşmeler açıklanmalı

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, katliamın failleriyle yapılan görüşmelerin açıklanmasını ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanmasını istedi

Ankara Katliamı Davası Avukatları: Faillerle yapılan görüşmeler açıklanmalı

BirGün / Ankara

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, Ankara Tren Garı’nda gerçekleşen katliamın planlayıcısı olan İlhami Balı ile telefon görüşmesi yapan kamu görevlileri hakkında yapılan suç duyurusuna yanıt alınamadığını açıkladı. Komisyondan yapılan açıklamada, “Kirli ilişkiler ortaya çıkana ve kamuoyu önünde mahkum edilene kadar adalet mücadelesini sürdürecektir denildi.

İlhami Balı’nın Ankara Söğütözü’nde bulunan bir otelde MİT yöneticileri ile toplantı yaptığı yönündeki iddiaları anımsatan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlhami Balı’nın kamu görevlileri ile ilişki kurduğu iddiası ne yazık ki yeni değildir. Söz konusu haberde İlhami Balı tarafından kullanıldığı belirtilen numaralardan biri hakkında henüz katliamdan iki buçuk ay önce, Kilis’te yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Kilis Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dinleme kararı verilmiştir. Bu soruşturma kapsamında Balı’nın daha önce de kamu görevlileri ile yapmış olduğu konuşmalar tespit edilmiş, bu bilgiler 10 Ekim Ankara Katliamı davasının sürmekte olduğu Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ne 4 Nisan 2018 tarihli duruşmada sunulmuştur.”

AYM’YE TAŞINDI

Açıklamada, Keza Balı’nın Konya ve Antalya’da yürütülen soruşturma ve gerçekleştirilen fiziki takiplere rağmen yakalanmadığı ve sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkındaki suç duyurularının sonuçsuz kaldığı vurgulandı. Şikayetlerin AYM’ye taşındığını ifade eden Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, İlhami Balı ile görüşme yapan ve Balı’nın sınır geçişlerini engellemeyerek katliama yol açan tüm kamu görevlilerinin açıklanmasını istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız