birgün

22° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.06.2021 11:05

Anket sonuçları: İktidar seçmeninin yaklaşık yarısı, mafyanın korunup kollandığını düşünüyor

Metropoll Araştırma’nın son çalışması, toplumun devlet-mafya ilişkilerine bakışına dair önemli veriler sundu. Seçmenin yüzde 61,1’i, mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığını düşünüyor. Bu soruya “Evet” diyenlerin oranı AKP’li seçmen içinde yüzde 44,7, MHP’li seçmen içinde ise yüzde 50,3. İktidarın mafya ile mücadele etmediğini düşünenlerin oranı da tersini düşünenlerden hayli fazla.

Anket sonuçları: İktidar seçmeninin yaklaşık yarısı, mafyanın korunup kollandığını düşünüyor

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (Metropoll) kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, Twitter hesabından seçmenin devlet-mafya ilişkileri konusunda ne düşündüğünü gösteren bir çalışma paylaştı.

Türkiye’nin Nabzı Mayıs 2021 çalışması kapsamında gerçekleştirilen ankete göre, seçmenin büyük çoğunluğu mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kolladığını ve iktidarın mafyayla mücadele etmediğini düşünüyor.

Seçmenin yüzde 57’si Türkiye’de mafyatik kişiler, gruplar ve olayların sayısının son yıllarda arttığını düşünüyor. Bu soruya olumsuz yanıt verenlerin oranı ise yüzde 27,9’da kalıyor.

AKP seçmenin yüzde 40’ı, MHP seçmenin ise yüzde 49,7’si son yıllarda mafyatik olayların arttığı görüşünde.

Bu oran CHP’lilerde yüzde 75,2’ye, HDP’lilerde yüzde 76,6’ya, İYİ Partililerde yüzde 85,9’a yükseliyor.

anket-sonuclari-iktidar-secmeninin-yaklasik-yarisi-mafyanin-korunup-kollandigini-dusunuyor-884787-1.

MHP’LİLERİN YARISINDAN FAZLASI

“Mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığını düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya seçmenlerin yüzde 61,2’si “Evet” cevabını veriyor. Soruya “Hayır” cevabını verenlerin oranı sadede 22,6 olurken, yüzde 16,2’lik kesim de “Fikrim yok” diyor.

AKP seçmenlerinin yüzde 44,7’si mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığını düşünürken, bu oran MHP’lilerde yüzde 50,3’ü olarak kaydedildi.

CHP seçmeninin yüzde 83,3’ü, İYİ Parti seçmenin yüzde 84,6’sı, HDP seçmenin ise yüzde 81,4’ü mafyanın kollandığı yönünde görüş bildirdi.

anket-sonuclari-iktidar-secmeninin-yaklasik-yarisi-mafyanin-korunup-kollandigini-dusunuyor-884788-1.

Seçmenler bununla birlikte AKP-MHP iktidarının da mafya ile etkili şekilde mücadele etmediğini düşünüyor.

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 46,5’i, iktidarın mafyayla etkili mücadele etmediğini belirtirken, yüzde 34,4’ü ise söz konusu soruya olumlu karşılık verdi.

MHP seçmenin yüzde 41,4’ün mafyayla etkili mücadele edilmediğini belirtmesi dikkat çekti. MHP’li seçmenlerin yüzde 46,5’i etkili mücadele edildiğini savundu.

anket-sonuclari-iktidar-secmeninin-yaklasik-yarisi-mafyanin-korunup-kollandigini-dusunuyor-884789-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol