İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu’nun cenaze töreninde, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs genelgesine uyulmadı, sadece protokol üyeleri bile 30 kişiden fazla katılım gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu görüntüyü engelleyecek bir girişimde bulunmak yerine cenazeye katılmayarak ihlali görmezden gelmeyi tercih etti.

Annesinin cenaze töreninde Soylu’nun çıkardığı genelgeye uyulmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu için düzenlenen cenaze töreninde, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesindeki hiçbir sınırlamaya uyulmadı. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç’ın cenaze törenindeki görüntüler nedeniyle eleştirilen ve özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, bu kez cenazeye katılmadı.

Pandemi koşullarında yapılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu'nun cenaze törenindeki kalabalık dikkati çekti.

annesinin-cenaze-toreninde-soylu-nun-cikardigi-genelgeye-uyulmadi-saglik-bakani-bu-kez-katilmadi-852368-1.

İstanbul-Gaziosmanpaşa Merkez Camii'ndeki cenaze törenin avlusundaki kalabalıkta Koronavirüs salgınıyla mücadelede bilim çevrelerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Koca'nın sık sık gündeme getirdiği sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görüldü.

Sağlık Bakanlığı'nın güncel risk haritasına göre İstanbul turuncu renkle riskin yüksek olduğu iller kategorisinde.

Bakanlığın genelgesine göre 'çok yüksek' ya da 'yüksek risk' kategorisindeki illerde cenaze törenine katılım 30 kişi ile sınırlı.

annesinin-cenaze-toreninde-soylu-nun-cikardigi-genelgeye-uyulmadi-saglik-bakani-bu-kez-katilmadi-852369-1.

KOCA KATILMADI

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın babası Muhammed Emin Saraç'ın pandemi koşullarında yapılan cenaze törenindeki kalabalıkla ilgili eleştiriler nedeniyle, “Ben cenazede sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünü olabileceğini ön görmedim. Ön görmem gerekiyor muydu, bu benim kusurum. Vatandaşlarımızdan bu anlamıyla özür diliyorum” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu'nun cenaze törenine katılmadı.

SADECE PROTOKOL 30 KİŞİDEN FAZLA

Anadolu Ajansı tarafından geçilen cenazedeki protokol üyeleri dahi 30 kişi sınırlamasının üzerinde. Törene katılanlar şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski TBMM başkanları İsmail Kahraman ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile bazı milletvekilleri, belediye başkanları, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, önceki hükümetlerde görev alan bakanlar, iş, sanat ve siyaset dünyasından isimler.