birgün

31° AÇIK

Antalya Barosu'ndan x-ray dayatmasına tepki: Hukuk dışıdır, kabul etmeyeceğiz!

Antalya Adliyesi’nde, avukatların adliyeye girerken Kanun’a aykırı şekilde detaylı aramadan geçirilmesi dayatması sürüyor. Sorunun tüm tepkilere rağmen çözülmediği ve her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkati çeken Antalya Barosu, yazılı bir açıklama yaparak “saldırı niteliği taşıyan” söz konusu dayatmayı asla kabul etmeyeceklerini bildirdi.

GÜNCEL 01.07.2021 11:48
Antalya Barosu'ndan x-ray dayatmasına tepki: Hukuk dışıdır, kabul etmeyeceğiz!
Abone Ol google-news

Antalya adliyesi girişinde hukuka ve Avukatlık Kanunu’na aykırı olarak uygulanan x-ray ve duyarlı kapı dayatması devam ediyor. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Antalya Barosu Başkanlığı, bugüne kadar yapılan tüm çalışma ve görüşmelere karşın, sorunun çözülemediği gibi, her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkati çekti.

“Avukatları ‘olağan şüpheli’, ‘potansiyel suçlu’ gibi gören bir anlayışın yansıması olan uygulama hukuka aykırıdır, yasa dışıdır, anlaşılamaz ve kabul edilemez” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, yaslandığınız devlet gücüne güvenip, baskılarla, soruşturmalarla, kovuşturmalarla bizi korkutamazsınız” denildi.

Baro, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hukuki dayanaktan yoksun, yasadışı, keyfi, avukatlara karşı düşmanlık içeren, mesleğin onuruna ve saygınlığına yönelik ağır bir saldırı niteliği taşıyan dayatmanın asla kabul edilmeyeceğini kaydetti.

Antalya Barosu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

“Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Avukatlar, uzunca bir süredir, adliye girişlerinde, Avukatlık Kanunu’na, hukuka ve mevzuata aykırı olarak, eşyalarını x-ray cihazına koymaya ve duyarlı kapıdan geçmeye zorlanmaktadır. Yargının üç kurucu eşit bileşeninden biri olan savunmanın meslek örgütü Baro Başkanlığımızca bugüne yapılan bütün çalışma ve görüşmelere karşın, sorun ne yazık ki çözülemediği gibi, her geçen gün daha da büyümektedir.

‘HUKUKA AYKIRI’

antalya-barosu-ndan-x-ray-dayatmasina-tepki-hukuk-disidir-kabul-etmeyecegiz-894031-1.

Yasa koyucu, ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzerinin aranamayacağını açık ve tartışmasız bir şekilde düzenlemişken, yargıyı var eden ve meşru kılan, kamusal nitelikte yargı görevi yapan, yurttaşlarımızın adil yargılanma ve hak arama özgürlüğünün temsilcisi ve güvencesi olan Avukatları “olağan şüpheli”, “potansiyel suçlu” gibi gören bir anlayışın yansıması olan uygulama hukuka aykırıdır, yasadışıdır, anlaşılamaz ve kabul edilemez.

TBB ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan ve edinilen bilgiye göre uygulamaya dayanak olarak gösterilen protokole göre avukatlar, hakim-savcılar ve adliye personelleri gibi kimlik kartlarını okutarak turnikeden geçecektir. Sözü edilen protokolde x-ray, duyarlı kapı, arama konusunda hiçbir düzenleme bulunmamaktadır. Kaldı ki, Avukatlık Kanunu’nun emredici nitelikteki hükümleri ortadayken, protokolün hatalı yorumu bile Avukatların aranmasına gerekçe oluşturamaz.

Uygulamanın bir başka yanı da, Avukatlara yönelik ayrımcılık içermesi, Avukatları “ötekileştirmesidir”; çünkü, Adliye girişlerinde yargıçlar, savcılar, güvenlik görevlileri pratikte hiçbir aramaya tabi tutulmamakta, eşyalarını x-ray cihazına koymamakta, duyarlı kapıdan geçmemektedir. Yalnızca bu bile savunmaya bakış açısının ne olduğunu göstermeye yeterlidir. Doğru olan, hukuki olan, yasal olan ve olması gereken, avukatların da, savcıların da, yargıçların da, adaleti birlikte dağıttıkları iş alanları olan Adliyelere hiçbir arama vs olmadan girebilmeleridir.

‘SORUN GİDEREK BÜYÜMÜŞTÜR’

Türkiye’deki toplam adliye sayısı ve açıklamamıza konu uygulamanın yapıldığı adliye sayısı karşılaştırıldığında (Edindiğimiz bilgilere göre bu sayı 5 bile değildir.), aynı hukuk sistemine ve yasalara bağlı olunmasına karşın, yapılan keyfilikler ve değişen uygulamalar daha açık ve net görülebilecektir.

Baro Başkanlığımızca gerek Adalet Bakanlığı’na, gerek Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na resmi yazılar yazılmış, gerekli diplomatik görüşmeler yapılmış; ancak, sorun çözülmek bir yana, giderek daha da büyümüştür.

Sözgelimi yaklaşık son 4 aylık süreçte duyarlı kapı ve x-ray uygulamasına karşı çıkan meslektaşlarımıza yönelik fiziki ve sözlü saldırılar yapılmış, bazı meslektaşlarımız hakkında “emre itaatsizlik” nedeniyle idari yaptırım kararları düzenlenmiş, 110 meslektaşımız hakkında 230 tutanak düzenlemiş, her bir tutanakla ilgili disiplin soruşturması açılması istemiyle Baro Başkanlığımıza yazı yazılmış, gelen her yazı Baro Başkanlığımızca, özetle, yapılacak bir işlem bulunmadığı gerekçesiyle iade edilmiş, bunun üzerine iade kararının altında imzası olan Baro Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin kimlik ve adres bilgileri istenmiştir! Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, yaslandığınız devlet gücüne güvenip, baskılarla, soruşturmalarla, kovuşturmalarla bizi korkutamazsınız.

‘KABUL ETMEYECEĞİZ’

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hukuki dayanaktan yoksun, yasadışı, keyfi, Avukatlara karşı düşmanlık içeren, mesleğimizin onuruna ve saygınlığına yönelik ağır bir saldırı niteliği taşıyan dayatmasını asla kabul etmeyeceğiz. Avukatsız Adliye, savunmasız yargı hayali kuranlara sesleniyoruz: 21. yüzyılda bile bu konuları konuşuyor olmamızın sorumluluğu da, utancı da sizindir! Biz Avukatız, boyun eğmeyiz, direniriz!”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol