birgün

25° AÇIK

YAŞAM 11.02.2020 06:00

Antik Kent’te ÇED oyunu

Antalya Termessos Antik Kent'e üç buçuk kilometre mesafede bulunan ve faaliyet süresi dolan maden ocağına “ÇED gerekli değildir” raporu verildi ve bu yolla işletme süresi uzatıldı

Antik Kent’te ÇED oyunu

Burcu Cansu

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden Termessos’a üç buçuk kilometre mesafede bulunan ve faaliyet süresi dolan maden ocağına “ÇED gerekli değildir” raporu verildiği ortaya çıktı.

Termessos Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından 10 yıldır işletilen kalker ocağı, kırma eleme tesisinde kapasite artışı ve yer değişikliği için onay verildi. Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde Kovanlık Mahallesi mevkiindeki ormanlık alanda maden faaliyetini 11 yıl daha yapmasının önü açıldı.

Proje tanıtım dosyasına göre, faaliyet alanında üretim kapasitesi 49 bin 920 tondan, 350 bin tona çıkarıldı. 100 hektarlık ruhsat sahasının “ÇED gereklidir” raporuna ihtiyaç duyulmaması için yasal sınır olan 25 hektarın altında belirlenmesi dikkati çekti. Şirket, 24,31 hektarlık alanda malzeme çıkaracağını bildirdi. Açık işletme yöntemi ile işletilecek projenin maliyeti 900 bin TL olarak belirlendi.

YILDA 192 PATLATMA

Antalya’nın merkez ilçesi Döşemealtı’na uzaklığı yaklaşık 42,5 km, en yakın yerleşim yeri olan Dağbeli Mahallesi’ndeki konuta uzaklığı kuş uçumu 2 bin 560 metre olan alanda ayda 16 defa, yılda 192 defa patlatma yapılacak.

Proje dosyasına göre, sahanın tamamı ve çevresi orman. Bölgede kızılçam türlerinin bulunduğu tespit edilirken, Akdeniz Kızılçam ormanlarının yaygın bir şekilde bulunduğu bölge olduğu da dosyaya yansıdı.

KESİLECEK AĞAÇ SAYISI BELİRSİZ

İşletme aşamasında ve orman projelerine bağlı olarak orman izinleri alınırken Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmalarda kesilecek ağaç miktarı belirlenecek. Kaç ağacın kesileceği belirtilmezken ağaçların kesimleri Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün kontrolünde yapılacağı kaydedildi.

YERALTI SUYU TEHLİKEDE

Daha önce bölge halkının suyunun çamurlu ve az akmasına sebep olduğu için tepki gösterdiği proje, yeraltı suları için tehdit oluşturmaya devam edeceği görüldü. Proje tanıtım dosyasına göre, alan yeraltı sularının tam üzerinde yer alıyor.
Ayrıca maden sahası Yaban Hayatı Geliştirme sahasına olan mesafesinin 3 bin 720 metre olduğu görüldü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız