birgün

11° PARÇALI BULUTLU

AP, Rusya'yı 'terör destekçisi ülke' sayan tasarıyı kabul etti

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Rusya’yı ‘insanlık dışı ve zalimce eylemler’ düzenlediği suçlamasıyla ‘terörü destekleyen ülke’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti.

DÜNYA 23.11.2022 15:59
AP, Rusya'yı 'terör destekçisi ülke' sayan tasarıyı kabul etti
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlendi. Genel kurulda yapılan oylamada, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak tanıyan tasarı 58'e karşı 494 milletvekilinin oyuyla geçti.

Bağlayıcılığı bulunmayan sembolik tasarıda, "Rusya'nın Ukrayna'da sivil halka kasıtlı olarak saldırılar düzenlediği, sivil altyapıyı tahrip ettiği, uluslararası insani hukuku tanımadığı, gıdayı silah olarak kullandığı" belirtildi.

“RUSYA, SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ”

Rusya'nın ‘savaş suçu işlediği', 'eylemlerinin Ukrayna halkına karşı terör niteliği taşıdığı’ ifadesine yer verilen tasarıda, bu sebeplerle Avrupa Parlamentosu’nun, Rusya'yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak tanıdığı kaydedildi.

Tasarıda, 'AB'nin terör listesiyle ilgili yasal çerçevenin yenilenmesi, böylece Rusya'nın bu listeye alınmasının sağlanması' talep edildi. Bu sırada 'Wagner Grubu ile Rusya'nın finanse ettiği silahlı grupların terör listesine alınması' istendi.

RUSYA İLE BAĞLANTILI KURULUŞLARIN KAPATILMASI ÇAĞRISI

AP milletvekilleri tasarıda, 'Rusya'yı Ukrayna'da binlerce sivilin, yüzlerce çocuğun ölümünden sorumlu tutarak, şu ana kadar 40 binden fazla ‘savaş suçunun’ belgelendiğini kaydetti.

Tasarıda, 'Rusya'nın uluslararası izolasyonunun yoğunlaştırılması, AB'de propaganda yapan Rusya ile bağlantılı kuruluşların kapatılması veya yasaklanması' çağrısı yapıldı.

Milletvekilleri ayrıca 'AB'nin Rusya'ya yönelik dokuzuncu yaptırım paketinin' de tamamlanmasını istedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol