birgün

24° AÇIK

TEKNOLOJİ 20.12.2018 18:59

Apple, Çin'de istenmezse zararı ne kadar olur?

Apple, Çin'de istenmezse zararı ne kadar olur?

Bu ayın başlarında Qualcomm, Apple’a karşı açtığı bir davada Çin’deki bir mahkemeden ön ihtiyati tedbir aldı. iPhone 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X gibi birden fazla eski iPhone modelinin satış ve ithalatını yasakladı. Apple, bazı yazılım patentlerini ihlal ediyordu. Apple, yakın zamanda, bu cihazları Çin’de satmaya devam ettiğini belirterek, durumu düzeltmek için bir yazılım güncellemesi yayınladı, ancak Çin hükümeti, güncellemenin yeterli olmadığını söyledi.

Tekno Safari'nin aktardığına göre, Çin’de 44 milyon iPhone’un 2019’da satılacağı öngörülüyor. Bu telefonların yüzde 40’ının eski cihazlar olduğunu varsayılıyor. Bu da 17,6 milyon adet eski iPhone’a tekabül ediyor. Cihaz başına 650 dolarlık bir satış fiyatı bu, 2019’da Apple için yaklaşık 11,5 milyar dolarlık bir gelir kaybına dönüşecek.

Apple’ın net kâr marjı yaklaşık yüzde 23 olarak göz önüne alındığında, şirketin en düşük seviyesine göre 2,6 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor. Forbes editörleri bu zararı kabul edilebilir olduğunu söylerken Apple üzerinde potansiyel etki ciddi olmaz diyorlar…

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız