birgün

12° AÇIK

DÜNYA 08.06.2021 11:32

Apple, tamire verdiği telefonundan özel görüntüleri internete yüklenen kadına milyonlarca dolar ödedi

Apple, yetkili servise tamir için gönderdiği telefonda kayıtlı bulunan özel görüntüleri çalışanlar tarafından internete yüklenen kadına milyonlarca dolar ödedi.

Apple, tamire verdiği telefonundan özel görüntüleri internete yüklenen kadına milyonlarca dolar ödedi

ABD'de, iPhone model akıllı telefonunu yetkili servise götüren kadın, cihazındaki özel görüntülerinin internete sızması sonrası başlattığı hukuk savaşını kazandı.

Görüntülerin paylaşılması hakkında dava dosyasına göre, adı verilmeyen bir kadın, telefonunu tamir için 2016’da Kalifornia’daki Apple yetkili servisi Pegatron Teknoloji Hizmetleri’ne gönderdi.

Burada çalışan teknisyenler, kadının 'son derece kişisel ve özel içeriklerini' Facebook hesabına yükledi. Kadının Facebook hesabına kendisi bilerek yüklemiş gibi görünen görüntüler kadının ‘ağır duygusal sıkıntı’ yaşamasına neden oldu.

Diken'in aktardığı habere göre; Durumu video ve fotoğrafları Facebook hesabında gören arkadaşlarının bildirmesiyle öğrenen kadın, Apple’a dava açtı ve sonunda milyon dolarlık bir miktar ödeme karşılığında anlaşmayı kabul etti.

Meseleyi gizli tutmak için Apple adına yer verilmeyen dava dosyası, yakın zamanda, yine Apple ve Pegatron’u içeren başka bir davada buna referans verilmesiyle ortaya çıktı.

Guardian’a konuşan Apple yetkilisi olayı doğrularken, şirket sözcüsü “2016 yılında yetkili satıcılarımızdan birinde politikalarımızın bu korkunç ihlalini öğrendiğimizde hemen harekete geçtik ve o zamandan beri satıcı protokollerimizi güçlendirmeye devam ettik” dedi.