birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 31.01.2021 15:00

Araştırma: Boğaziçi mezunlarının yüzde 99’u dışarıdan rektör atamasına karşı

New York Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Didem Türkoğlu’nun bin 131 Boğaziçi Üniversitesi mezunu ile yaptığı anket sonuçlarına göre mezunların yüzde 99,2’si üniversite dışından rektör atamasına karşı.

Araştırma: Boğaziçi mezunlarının yüzde 99’u dışarıdan rektör atamasına karşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’li Melih Bulu’yu rektör olarak atamasına dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından tepkiler sürüyor. Üniversitelerde rektörlerin nasıl belirleneceğine yönelik tartışmalar devam ederken Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi ile akademisyenlerin, öğrencilerin eylemleri de haftalardır sürüyor.

New York Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Didem Türkoğlu’nun bin 131 Boğaziçi Üniversitesi mezunu ile yaptığı anket sonuçları mezunların atamaya yaklaşımını net verilerle ortaya koydu. 22-80 yas arasındaki Boğaziçi mezularının katılımıyla yapılan araştırmaya göre mezunların yüzde 99.02'si ’üniversitelerde rektörlerin belirlenmesinde üniversite içi mekanizmaların devreye girmesi’ gerektiğini düşünüyor. Bunlar içerisinde en ağırlıklı görüş yüzde 54 ile ’üniversitelerde rektörlerin tüm bileşenlerin seçimiyle göreve gelmesi’ gerektiği. Mezunların yüzde 34’ü ise ’akademik personelin rektörleri seçmesi’ gerektiğini düşünüyor.

’Üniversite rektörlerinin belirlenmesinde Cumhurbaşkanı ataması’nın en doğru yöntem olduğunu düşünen katılımcıların oranı yalnızca yüzde 0.4’nü oluştururken ’YÖK tarafından atanmasının en doğru yöntem olduğunu düşünenler’in oranı da yüzde 0.4.

Bu sonuçlar mezunların üniversitenin özerk yapısının korunması gerektiği fikrinde birleştiğini, bunun yanında çoğunluğunun katılımcı demokratik bir yönetişim modelini benimsediğini gösteriyor.

Raporun tamamına buradan ulaşılabilir.

arastirma-bogazici-mezunlarinin-yuzde-99-u-disarindan-rektor-atamasina-karsi-836063-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol