birgün

18° AÇIK

DÜNYA 09.05.2021 17:03

Araştırma: Göz yaşartıcı gaza maruz kalan kadınlarda adet düzensizliği meydana geldi

Araştırma: Göz yaşartıcı gaza maruz kalan kadınlarda adet düzensizliği meydana geldi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz yaz Portland’da George Floyd protestolarına katılan ve göz yaşartıcı gaza maruz kalan kadınların yaklaşık yarısında adet düzensizliği meydana geldiği belirtildi.

Oregon eyaleti Portland’da bulunan Kaiser Permanente Sağlık Araştırmaları Merkezinden Britta Torgrimson-Ojerio yaptığı çalışmada, protestolarda göz yaşartıcı gaza maruz kalan pek çok kadının adet düzensizliği yaşadığını belirtti.

New York Times’dan Heather Murphy’nin haberine göre, araştırma kapsamında göz yaşartıcı gaza maruz kalan 2 bin 200 yetişkin değerlendirildi. BMC Toplum Sağlığı dergisinde bu hafta yayımlanan çalışmada adet görme potansiyeli olan katılımcıların 899’u (yüzde 54’ten fazlası) adet döngülerinde düzensizlikler yaşadığını söyledi.

Araştırmanın katılımcılarından biri olmayan Duke Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Sven-Eric Jordt, söz konusu düzensizliklerde “acı, stres, dehidrasyon ve baskının rol oynayabileceği gibi, göz yaşartıcı gazın normal hormonal fonksiyona müdahale ederek ‘endokrin bozucu’ olarak etki gösterebileceği” yorumunda bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol