birgün

20° AÇIK

Araştırma: Hamileyken Covid-19'a yakalananların riskli doğum ihtimali daha yüksek olabilir

ABD'de 18 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, koronavirüse yakalanan gebelerin riskli doğumla karşı karşıya kalma ihtimallerinin yüksek olabileceği bildirildi.

SAĞLIK 17.01.2022 15:44
Araştırma: Hamileyken Covid-19'a yakalananların riskli doğum ihtimali daha yüksek olabilir
Abone Ol google-news

ABD'de yapılan bir araştırma, Covid-19'a yakalanan hamilelerin riskli doğumla karşı karşıya kalma ihtimalinin yüksek olabileceğini ortaya koydu.

AA'nın News Medical sitesinden aktardığı habere göre, Institute for Systems Biology araştırma kuruluşunun yaptığı çalışmada, uzmanlar, Covid-19'a yol açan "SARS-CoV-2" testi yapılan 18 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.

Bilim insanları, Kovid-19'a karşı aşılanmamış ve testi pozitif çıkan hamilelerin sonuçlarını, testi negatif çıkan hamileler ile karşılaştırdı.

Çalışma kapsamında incelenen kişilerde hafif ve orta derecede SARS-CoV-2 enfeksiyonuna rastlandı.

Hamileyken Covid-19'a yakalanan kişilerde, erken doğum, bebeğin kilosunun veya boyunun gebelik yaşına göre beklenen değerden düşük olması ve ölü doğum gibi ihtimallerin olabileceği bildirildi.

Gebelik sırasında görülen Kovid-19 enfeksiyonunun şiddetinin gebelik süresi ile ilişkili olmadığı, virüs ile enfekte olmuş anne adaylarının ciddi solunum sorunları yaşamasa bile riskli doğumla karşı karşıya kalabileceği ihtimaline dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından Jennifer Hadlock, "Kovid-19'u hafif şekilde geçiren hamileler bile SARS-CoV-2 enfeksiyonu nedeniyle risk altında. Kovid-19 ile hem anne hem de bebek sağlığı risk altındadır. Bu durum hamile kadınların virüse karşı korunmasının önemini pekiştiriyor." ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları The Lancet Digital Health dergisinde yayımlandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol