birgün

4° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 23.03.2018 14:28

Arbil's flight ban lifted: PM Yildirim

Arbil's flight ban lifted: PM Yildirim

Turkey opened the airspace for Arbil, Prime Minister Binali Yildirim told reporters on Friday, adding that Suleymaniye will be outside of this practice

Turkish Prime Minister Binali Yıldırım answered the questions after the Friday prayer. He spoke about the fluctuations in foreign exchange. "The volatility in the currencies is a temporary situation and there can be fluctuations from time to time, and their effects are limited and transient. The main thing is the healthy operation of the economy in the middle and long term. There is no doubt" Yıldırım said.

Arbil's flight ban
Yildirim also said, "The airspace was closed after the Northern Iraq refurbishment, which we did not approve it. And the Iraqi government opened the airspace, and we are opening the airspace in the same direction as today. Activation includes only Arbil. Suleymaniye will be excluded of this practice."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol