birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

'Arjantin yasaları izin veriyor; Veliaht Selman'a soruşturma açılsın'

Veliaht Selman G20 zirvesi için Arjantin'e gideceğini belirtmişti

DÜNYA 27.11.2018 13:59
'Arjantin yasaları izin veriyor; Veliaht Selman'a soruşturma açılsın'
Abone Ol google-news

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Arjantin'den Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Yemen'de savaş suçları işlediği ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin emrini verdiği gerekçesiyle soruşturulmasını istedi. Arjantin anayasasında yer alan bir madde ülkede bulunan savaş suçlularının suçu dünyanın neresinde işlediği gözetmeksizin soruşturulmasına izin veriyor.

T24'ün Reuters'dan aktardığı habere göre İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arjantinli Federal Yargıç Ariel Lijo'ya veliaht prense karşı soruşturma açılması için talepte bulundu. Bin Selman, Buenos Aires'te yapılacak olan G20 zirvesi için Arjantin'de bulunacak.

Örgütün Kuzey Afrika ve Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitman, veliaht prensin Yemen'de işlenen savaş suçlarından, sivillere yapılan işkencelerden ve Kaşıkçı cinayetindeki rolünden dolayı anayasanın bu maddesine başvurulması gerektiği konusundan taleplerini savcılara ilettiklerini belirtti.

"Arjantinli savcılar durumu değerlendiriyor"

The Guardian'da yer alan habere göre Arjantinli savcılar veliaht prense soruşturma açılması konusunda bir değerlendirme yapıyor. Habere göre Lijo, İHİÖ'nün talebini federal savcı Ramiro Gonzales'e iletti. Savcı ilgili yasanın bu duruma uyup, uymadığına karar vermek durumunda.

Arjantin medyası soruşturulma açılma ihtimalinin pek bulunmadığını belirtmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol