birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 27.11.2018 13:59

'Arjantin yasaları izin veriyor; Veliaht Selman'a soruşturma açılsın'

Veliaht Selman G20 zirvesi için Arjantin'e gideceğini belirtmişti

'Arjantin yasaları izin veriyor; Veliaht Selman'a soruşturma açılsın'

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Arjantin'den Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Yemen'de savaş suçları işlediği ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin emrini verdiği gerekçesiyle soruşturulmasını istedi. Arjantin anayasasında yer alan bir madde ülkede bulunan savaş suçlularının suçu dünyanın neresinde işlediği gözetmeksizin soruşturulmasına izin veriyor.

T24'ün Reuters'dan aktardığı habere göre İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arjantinli Federal Yargıç Ariel Lijo'ya veliaht prense karşı soruşturma açılması için talepte bulundu. Bin Selman, Buenos Aires'te yapılacak olan G20 zirvesi için Arjantin'de bulunacak.

Örgütün Kuzey Afrika ve Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitman, veliaht prensin Yemen'de işlenen savaş suçlarından, sivillere yapılan işkencelerden ve Kaşıkçı cinayetindeki rolünden dolayı anayasanın bu maddesine başvurulması gerektiği konusundan taleplerini savcılara ilettiklerini belirtti.

"Arjantinli savcılar durumu değerlendiriyor"

The Guardian'da yer alan habere göre Arjantinli savcılar veliaht prense soruşturma açılması konusunda bir değerlendirme yapıyor. Habere göre Lijo, İHİÖ'nün talebini federal savcı Ramiro Gonzales'e iletti. Savcı ilgili yasanın bu duruma uyup, uymadığına karar vermek durumunda.

Arjantin medyası soruşturulma açılma ihtimalinin pek bulunmadığını belirtmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız