Google Play Store
App Store

Marmaris Karacasöğüt Koyu’nda arkeolojik buluntular bulunmasına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın MUÇEV ve Global Marin şirketlerinin talan projelerine izin verdiği ortaya çıktı.

Arkeolojik alanda talan!
Fotoğraf: DHA

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’na komşu olan Karacasöğüt Koyu bir süredir şirketler tarafından talan edilmek isteniyor. Araştırmalar sonrasında koyda, Helenistik döneme ait arkeolojik buluntular ortaya çıktı. 27 Ocak tarihinde Bodrum Sualtı Müzesi tarafından hazırlanan rapor Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Muğla Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’ne bildirildi. Fakat Bakanlık raporu hiçe sayarak Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (MUÇEV) ve Global Marin şirketlerin talan projelerine onay verdiği açığa çıktı.

Özel çevre koruma bölgesi statüsündeki koyda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı MUÇEV ve Global Marin isimli şirketler, bir süredir yat yanaşma iskelesi projeleri için çalışma yürütüyor. Şirketlerin talan çalışmaları sonrası Marmaris Kent Konseyi ve Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) harekete geçti. 28 Eylül 2022 tarihinde Karacasöğüt Koyu’nda SAD üyelerince yapılan dalış sonucunda koyda arkeolojik buluntulara rastlandı.

Marmaris Kent Konseyi ve SAD, dalış sonuçlarını rapora dönüştürerek yasal süreç başlattı. Bodrum Sualtı Müze Müdürlüğü’ne, Muğla Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile raporu sunup arkeolojik buluntuları tespit, tescil işlemlerini başlatmalarını ve koruma amaçlı önlemleri almalarını talep etti. Bodrum Sualtı Müzesi ise başvuruyu değerlendirerek koyda inceleme yaptı. İncelemeler sonrası Karacasöğüt Koyu’nda arkeolojik buluntular ortaya çıktı. Müze tarafından 27 Ocak 2023 tarihinde limanın koruma altına alınması amacıyla rapor hazırladı ve Muğla Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’ne bildirdiği öğrenildi. Bakanlık ise raporları hiçe saydı. 3 Şubat tarihinde Karacasöğüt limanında bulunan Global Marin şirketinin yat yanaşma projesine “çevresel etki değerlendirme(ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. Bakanlık ayrıca koyda MUÇEV’in tekne bağlama iskelesi kapasite artırımı projesi için 25 Nisan 2023 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacağını açıkladı.