birgün

0° KISA SÜRELÜ KAR YAĞIŞI

BİRGÜN EGE 03.12.2021 10:58

Artan dolar seyyar satıcıları da vurdu

Doların yükselişi piyasaları olumsuz etkilerken, seyyar satıcılar da yurttaşların kendilerinden bile ürün alımı yapamadıklarına dikkat çektiler.

Artan dolar seyyar satıcıları da vurdu

BİRGÜN EGE

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası Türk Lirası karşısında hızla değer kazanan döviz kuru tüm sektörleri olumsuz etkilerken, seyyar satıcılarda maliyetlerin arttığını ve yurttaşların artık seyyar satıcılardan bile ürün almadığını dile getirdi. Esnafın fiyat belirlemesi zorlaşırken, daha önce 2 liradan satılan küçük pet şişe suyun bile artık yurttaşların alamaz hale geldiğini söyleyen İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, “Günde ortalama 100 şişe su satan seyyar satıcı şu an 30 taneyi zor satıyor. Çünkü vatandaş 2 lirayla su almak yerine üstüne 50 kuruş daha koyup ekmek almayı tercih ediyor” dedi.

Sokak pilavcısı, kokoreççi, çiçekçi, gevrek ve mısırcı gibi sokaklarda dolaşan satıcıların düşen satışları nedeniyle evlerine ekmek götürmekte bile zorlandığını kaydeden Laçin, “Maalesef bu fiyat artışlarına seyyar esnafımız da dayanamadı. Yıllardır fakir fukaranın sofrasına katkı koyan, satın alma gücüne destek olan, yüksek enflasyonu frenleyen sokak ekonomisinin gizli kahramanları olan seyyar satıcılar da bu beklenmedik ani fiyat artışları karşısında çaresiz kaldı” ifadelerini kullandı.

Yerel toptancılardan yerel üreticilerden satacakları ürünleri tedarik eden seyyar satıcıların da aşırı fiyat artışı nedeniyle satacak ürün bulamadığının altını çizen Laçin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazı gıda toptancıları veya tekelciler yüksek zam beklentisi nedeniyle piyasaya mal sürmeyi durdurdu. Zaten küçük üretici de artan tarım ilacı, gübre ve akaryakıt fiyatları nedeniyle tarlasını süremez, ürünlerini toplayamaz hale geldi. Çiftçinin yaşadığı olumsuzluk, onlardan doğrudan ürün temin eden biz seyyar satıcıları da olumsuz etkiledi. Bu durum karşısında çaresiz kalan seyyar satıcılar artık ne yapacağını şaşırmış durumda.”