birgün

13° AÇIK

Artık yardıma da Saray vizesi lazım

Tek adam sisteminde, bir uygulama daha saraya bağlandı. Bundan böyle hiçbir kamu idaresi Cumhurbaşkanlığı’ndan izin almadan yardımda bulunamayacak.

SİYASET 10.06.2022 06:30
Artık yardıma da Saray vizesi lazım Vatandaş ucuz ekmek için İBB'ye bağlı Halk Ekmek önünde saatlerce kuyrukta beklemeye devam ediyor.
Abone Ol google-news

BirGün/Ankara

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘Devlet yardımlarının daha etkin uygulanması, koordinasyonu, izlenmesi ve değerlendirilmesine’ ilişkin usul ve esaslar ele alındı. Devlet yardımı uygulamasını doğrudan ve dolaylı yürütmekle yetkili ve sorumlu kamu kurum ve kuruluşlarıyla kamu işletmeleri, bundan böyle yapmak istedikleri yardımlara ilişkin tekliflerini Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve yönetmelikle düzenlenen ilkelere, standartlara, hesaplama yöntemlerine, cetvel ve tablo örneklerine uygun bir biçimde hazırlayarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına iletecek. Teklif daha sonra kurulacak olan Devlet Yardımları Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak ve uygunluk değerlendirmesine tabii tutulacak.

Kararnameye göre, uygulayıcı kurumlarca devlet yardımı uygulamalarına ilişkin yıllık izleme raporları hazırlanarak, ertesi yılın mart ayı sonuna kadar Başkanlığa sunulacak. Başkanlık da yardımlara ilişkin değerlendirme raporu hazırlayıp, haziran sonuna kadar Cumhurbaşkanı'na iletecek.

117 kişilik kadro tahsisi yapılacak Devlet Yardımları Genel Müdürlüğü, yardımları izleyecek, değerlendirme raporlarını hazırlayacak, kurumlar arası koordinasyonu sağlayacak. Genel Müdürlük, “uygulamaların etkinliğini artırmaya yönelik” görüş ve önerilerde bulunarak yardımların izlenmesini sağlayan ortak veri tabanını oluşturacak, yapısal etki değerlendirme raporlarının hazırlanmasını koordine edecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol