birgün

16° PARÇALI BULUTLU

‘Artık yeter! İşyeri hekimleri haklarını istiyor’

14 bine işyeri hekiminin sorunlarının giderek arttığını vurgulayan TTB ve İşyeri Hekimleri Derneği, “İşyeri hekimleri haklarını istiyor” başlıklı açıklamalar gerçekeleştirdi.

SAĞLIK 09.09.2022 14:17
‘Artık yeter! İşyeri hekimleri haklarını istiyor’
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu (TTB İSİH) ile İşyeri Hekimleri Derneği “Artık yeter! İşyeri hekimleri haklarını istiyor” diyerek TTB Merkez Konseyi ve birçok ilde eş zamanlı toplantılar düzenledi. 340 bin iş yerinde görev yapan 14 bine yakın işyeri hekiminin sorunlarının giderek arttığı vurgulanan açıklamalarda, işçi sağlığının korunup geliştirilmesi ve işyeri hekimlerinin sorunların çözümü için mücadelenin yükseltileceği vurgulandı.

İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bursa, İzmir gibi illerde bir araya gelerek yapılan açıklamalarda, işyeri hekimlerinin sorunları dile getirildi. Ankara’da TTB Merkez Konseyi binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamayı okuyan TTB İSİH Kol Başkanı Dr. Metehan Akbulut “Duymayan kulaklara bir kez daha sesleniyoruz” dedi.

MAAŞLAR DÜZENLİ ÖDENMİYOR

İşyeri hekimlerinin çok fazla sorunu olduğunu ve yaşadıkları bu sorunların ülkenin ekonomik, politik ve siyasi yapısından bağımsız olmadığını vurgulayan Akbulut “Sorunlarımızın tümünün çözümünün bu düzen içerisinde mümkün olmadığını biliyoruz. Ama yapılabilecek kimi düzenlemelerle sorunların bir kısmı giderilebilir. İşyeri hekimlerinin ücretleri tarihimizin en düşük seviyesine geriledi. Çalışma şartlarımız olağanüstü ağırlaştı ve iş güvencemiz ortadan kalktı. Maaşlarımız düzenli ödenmiyor. SGK primlerimiz OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri) şirketleri tarafından eksik yatırılarak geleceğimiz gasp ediliyor. Kullandığımız araç ve akaryakıt harcamaları ile bilgisayar ve internet gibi giderleri kendimiz ödemek zorunda kalıyoruz. İzin hakkımızın kısıtlandığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yerinde ve etkili denetimlerin yapılmadığı, ama en önemlisi de mesleki bağımsızlığımızın her geçen gün erozyona uğratıldığı bir ortamda çalışmaktan yıldık, yorulduk” değerlendirmesini yaptı.

İŞYERİ HEKİMLERİNİN TALEPLERİ

14 bine yakın işyeri hekimi olarak sorunlarını anlatmaktan yorulduklarını ve artık çözüm istediklerini ifade eden Akbulut, işçi sağlığının korunup geliştirilmesi ve işyeri hekimlerinin sorunların çözümü için mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığını anımsatan Akbulut, özetle şunları söyledi:

“Meslek hastalıklarını teşhis edemiyoruz. İşçi sağlığı hizmetlerinin koruyucu özünden ve kamusal niteliğinden soyutlanarak var olması düşünülemez. Ancak mevcut ortamda, piyasanın, patronların insafına bırakılmış ve kamusal özünden koparılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetim görevini dahi yerine getirmemektedir. On yıl önce yürürlüğe konulan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla ne yazık ki işçi sağlığı ve iş güvenliği alanı, bu işi en düşük maliyetle ‘mış gibi yaparak’ yürütülmesi amaçlanarak işverenlerin insafına terk edilmiştir. Bir kez daha sesleniyoruz. Ücretlerimizi düşürmeyi, işçiye ve iş ortamını düzeltmeye ayırdığımız ve zaten yetersiz olan süreyi kısaltmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Tam aksine hizmet sürelerimizi arttırın. Mesleki bağımsızlığımızın, iş güvencemizin, özlük haklarımızın, çalışma koşullarımızın önündeki en büyük engel olan, kaderimizi patronların insafına terk eden politikaların değişmesi için meslek örgütümüz ile görüşerek, işçi sağlığı hizmetinin kamusallığını da göz önünde bulunduracak gerekli düzenlemeleri hayata geçirin. Meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği’nin elinden aldığınız yetkileri iade edin. Böylece sorunlarımızın çözümü noktasında bir başlangıç yapabilirsiniz. Böyle bir başlangıç biz işyeri hekimlerinin, iş güvenliği uzmanlarının, işyeri hemşirelerinin ve doğal olarak işçilerin yararına olacaktır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun