birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.04.2019 19:25

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞ Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a çağrı yapmak için bildiri dağıtırken faşistler tarafından saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı. AÇÜ’de 1 Mayıs öncesi “Özgürlüğümüzü geri alalım” bildirileri dağıtırken saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaparak, yapılan saldırının AKP-MHP ittifakının bir sonucu olduğunu vurguladı. Üniversiteli gençlerin yaptığı basın açıklamas,ı saldırıyı gerçekleştiren faşist grup […]

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞ

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a çağrı yapmak için bildiri dağıtırken faşistler tarafından saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı.

AÇÜ’de 1 Mayıs öncesi “Özgürlüğümüzü geri alalım” bildirileri dağıtırken saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaparak, yapılan saldırının AKP-MHP ittifakının bir sonucu olduğunu vurguladı. Üniversiteli gençlerin yaptığı basın açıklamas,ı saldırıyı gerçekleştiren faşist grup tarafından provoke edilmeye çalışıldı.

Basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Ezgi Eriman, saldırı öncesinde üniversite kantininde bildiri dağıtırken kantin işletmecisi tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle bildiri dağıtmalarına izin verilmediğini belirterek, “Üniversitemizin güvenlik güçleri bizi kantinden çıkartmaya çalıştı. Bu sırada kantin işletmecisi Mahir Kırçiçek adlı şahıs bize dönük tehditler savurarak benim işletmemle, benim ekmeğimle her kim oynarsa, okulda değil ama Artvin’de onları gömerim” sözleriyle yapılan saldırının ön ayağı oldu. Bu provokasyondan güç alan kendilerini ülkücü diye atfeden faşist grup bize karşı saldırıya geçerek fiziki müdahalede bulundu. Bu saldırı sırasında Selahattin Daşlı arkadaşımızın başına bir cisimle vurularak yaralanmasına ve başına dört dikiş atılmasına sebebiyet vermişlerdir” dedi ve saldırıyı yapan kişilerin neredeyse herkes tarafından tanındığını ifade etti.

‘Sebebi AKP-MHP bloğu’

Daha önceki dönemlerde de yine aynı çetelerin üniversitedeki etkinliklerine saldırdıklarını bildiren Eriman, “Ne üniversite yönetiminin ne de güvenlik güçlerinin bu saldırıların bitmesi için herhangi bir girişimi olmamıştır. Aksine bu faşist grubun saldırıları gerçekleştirmesi için gerekli zeminleri hazırlamışlardır” diyerek bu kişilerin ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten yargılanıp içeriye girenlerin yol arkadaşı olduğunu ve oluşan bu tablonun sebebinin AKP-MHP bloğu ve kindar ve dindar nesil yetiştirme isteği olduğunu vurguladı. Eriman, “Bugün AÇÜ’de bizlere saldıran güruh ile dün Ankara’daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişiler aynı zihniyetin ürünüdür” dedi.

Basın açıklaması, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” ifadeyle sonlandırıldı.

Basın açıklamasına provokasyon

Üniversiteli gençlerin basın açıklaması yaptığı sırada ülkü ocakları kapısında bekleyen faşist grup basın açıklamasını provoke etmeye çalıştı.

Sloganlar atarak basın açıklamasını protesto etmeye çalışan gruba üniversite gençleri ve basın açıklamasına katılan kitle alkışlarla karşılık verdi.

Ezgi Eriman, basın açıklamasını yapmaya devam ederek, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız