birgün

21° AÇIK

Artvin’de yaralı bulunan yavru dağ keçisi Kars’a gönderildi

YAŞAM 10.07.2017 12:38
Artvin’de yaralı bulunan yavru dağ keçisi Kars’a gönderildi
Abone Ol google-news

Artvin'de köy yolunda yaralı olarak bulunan dağ keçisi yavrusu, ilk tedavisi sonrasında kalıcı tedavi için Kars’a sevk edildi.

Ailesiyle birlikte tarihi Porta Kilisesi’nin bulunduğu Pırnarlı Köyü’ne giden Taner Akdemir, yol kenarında yaralı yavru dağ keçisi buldu. Kızları 7 yaşındaki Ecrin ve 3 yaşındaki Elvin’in çok sevdikleri ve ‘İpek’ adını taktıkları yavru kızıl dağkeçisini aracıyla Artvin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne getiren Taner Akdemir, yaralı hayvanı yetkililere teslim etti.


Artvin Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciler Birliği veterineri Taner Eldemir’in ilk muayenesinin ardından arka ayaklarını kullanamadığı, bacaklarında ve karın bölgesinde yaralar olduğu belirlenen yaklaşık 40 günlük yavru kızıl dağkeçisi, ilk tedavisinin ardından Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne gönderildi.

Yaralı yavrunun durumuyla ilgili konuşan veteriner Eldemir, "Arka bacaklarında felç durumu söz konusu. Elle yaptığımız muayenede kırığa rastlamadık. Röntgenle bakıldığı zaman kırık bulunabilir. Çünkü iki bacağında da felç görünüyor. Doğuştan da felç olma ihtimali var. Yaraları var. Yırtıcı bir kuşun saldırısına uğramış gibi görünüyor. İleri yönlü tedavisi için teknik ekipman ve tesisat yönünden zayıf olduğumuz için Kars'taki Veteriner Fakültesi’ne gönderiyoruz. Gerekli tedavileri orada yapılacak" diye konuştu.

Yavru dağkeçisini bulan Taner Akdemir de "Porta yolunda bulduk. Yolda annesiyle beraberdi. Annesi kaçtı ancak yavrunun kaçamadığını gördük. Yaklaşıp bakınca arka ayaklarının hiç tutmadığını fark ettik. Tahminime göre atmaca ya da doğan saldırmıştır. Ürkmüştü" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol