birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Arz sorunu ikinci ele sıçradı: Otomobil piyasasında fiyatlar arttı

Sıfır kilometre araç bulunurluğunun düşük olması, tüketicilerin ikinci el otomobillere talebini artırdı. Bu durum ikinci el otomobil fiyatlarının ocak ayında yüzde 6 artmasına neden oldu.

EKONOMİ 23.01.2023 10:23
Arz sorunu ikinci ele sıçradı: Otomobil piyasasında fiyatlar arttı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sıfır kilometre araç piyasasında yaşanan arz sorunu ikinci ele sıçradı. Sıfır araç bulamayan tüketicilerin talebiyle hareketlenen ikinci el piyasasında da artık araç bulmakta daha büyük zorluk yaşanıyor. Bu durum, ikinci elde de fiyatları yukarı çekiyor.

Ekonomim.com’dan Aysel Yücel’in haberine göre, ikinci el otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularından Otoshops'un Genel Müdürü Melih Mutlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ikinci elde de bulunurluğun giderek azaldığına dikkat çekti.

"PİYASAYA ARAÇ GİRİŞİ OLDUKÇA DÜŞÜK"

Sıfır araç arzı düşük olduğu için ikinci ele talebin arttığını kaydeedn Mutlu, "Buna karşın, takas ya da filo kanallarından piyasaya araç girişi oldukça düşük. Bu nedenle ocak ayından bu yana fiyatlar ortalama yüzde 6 arttı" diye konuştu.

Otomotiv sektörü 2023 yılına da tedarik kriziyle başlamış, ötelenen talebin yanı sıra araç fiyatlarında yeni zamların süreceği yönündeki beklenti sıfır araç piyasasında bayi trafiğini hızlandırmıştı. Ancak bayiye giden tüketicilerin çoğu araç bulmadı.

Çünkü 2022 model araçlarda arz sorunu yaşanırken, 2023 model araçlar ise ağırlıklı olarak şubat ayında piyasaya girecek.

Öte yandan, sıfır araçlara yönelik talebi artıran önemli etkenlerden biri de 1 Ocak itibarıyla engelli yurttaşların araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limitinin 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltilmesi oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol