birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.07.2020 08:39

Asansörlerde taşınan insan sayısı azaltılmalı

Asansörlerde taşınan insan sayısı azaltılmalı

BirGün ANKARA

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İklimlendirme Teknik Kurulu, Covid-19 nedeniyle gar binaları, otobüs terminalleri ve deniz ulaşım yolcu salonlarında alınması gereken önlemleri açıkladı. Açıklamada, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat çekilirken asansör ve kafeterya gibi alanlarda yüzde 100 temiz hava sağlanması gerektiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, tesislerin giriş ve çıkışlarındaki tüm hava perdeleri kapalı konumda tutulması, açılır kapıların önüne hijyenik paspaslar yerleştirilmesi ve kapılar el değmeden fotoselle otomatik açılması gerektiği belirtildi ve şu önlemler sıralandı:

♦ Gar binaları, otobüs terminalleri ve deniz ulaşım yolcu salonlarının ana giriş, yolcu ve bekleme salonlarına yolcu ve çalışanlar dışında kişiler alınmamalı.

♦ Danışma, bilet satış, engelli gişesinde görevli olan kişiler mutlaka maske ile birlikte siperlik kullanmalı ve çalışanlar ile yolcular arasında sosyal mesafeyi sağlayacak bariyerler oluşturulmalı.

♦ Yemek alımlarında self servis ve açık büfe uygulaması kaldırılmalı. Tek kullanımlık ambalajlanmış çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan kullanılmalı, tuz ve karabiber tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılmalı. Mümkün olduğunca açık havada oturulması sağlanmalıdır.

♦ Asansörlerde taşınan insan sayıları azaltılmalı. Asansör kabini bekleme halindeyken gerekli ayarlamalar yapılarak kabin kapılarının açık olacak şekilde beklemesi sağlanmalı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız