birgün

22° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 12.12.2018 18:28

"Asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalı"

"Asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalı"

BİRGÜN / İZMİR

İzmir'de 10 milyona yakın işçinin asgari ücrete yakın veya altında çalıştığı belirten yurttaşlar, asgari ücretin net 2 bin 800 liraya çıkartılması için basın açıklaması yaptı.

KESK İzmir Şubeler Platformu ve DİSK Genel-İş Sendikası 7 Nolu Şube'nin çağrısı ile, Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına çok sayıda işçi ve kamu emekçisi de katıldı.

Bornova Cumhuriyet Meydanı'nında yapılan basın açıklamasında, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için net 2.800 TL olması gerektiği belirtildikten sonra, kriz koşullarında asgari ücretin geçim koşullarına uygun artmasının, hem işçiler hem de ülke için yararlı olacağı belirtildi. Açıklamada,asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulması ve işçinin ailesinin de dikkate alınması istendi.

Asgari ücret tespitine ilişkin 131 sayılı ILO sözleşmesinin onaylanması ve Avrupa Sosyal Şartı'na asgari ücret ile ilgili konan çekincenin kaldırılması istenen açıklamada, asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarının katılımının sağlanması gerektiği de ifade edildi.

Açıklamada, işçi ve memurlar için tek asgari ücretin saptanması, geçim koşulları ve milli gelir artışının dikkate alınması ve asgari ücretin yıllık olarak hesaplanarak tümüyle vergi dışı bırakılması istendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız