birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.10.2021 11:04

"Aşı olmayan gençler Covid-19'u çok ağır geçirebiliyor"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan:, "Gençlerimiz aşı olmasalar bile hastalığı hafif geçireceklerini düşünüyor. Fakat bazı gençler hastalığı çok ağır geçiriyor, akciğerlerinde ciddi tutulumlar oluşuyor ve ağır bir zatürreyle yoğun bakıma alınıyor" dedi.

"Aşı olmayan gençler Covid-19'u çok ağır geçirebiliyor"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşı olmayan gençlerin Covid-19 çok ağır geçirebildiğini, ciddi akciğer tutulumları ve ağır zatürre nedeniyle yoğun bakıma alınabildiğini belirterek, tüm gençlere hem kendileri hem de sevdikleri için aşı yaptırma çağrısında bulundu.

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu da olan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Covid-19 vaka sayılarının son haftalarda 28-30 bin bandında seyrettiğine dikkati çekti.

Özellikle birkaç gündür vaka sayılarının 30 binin üzerine çıktığını anımsatan Turan, "Kovid-19 vakalarının yüzde 50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşuyor. Bu bize şunu ifade ediyor, toplumdaki hareketli grup gençler. Özellikle üniversiteler açıldı, gençlerimiz bir arada. Bu nedenle de Covid-19 daha çok onlarda görülüyor." ifadelerini kullandı.

Genç Covid-19 vakalarındaki bu durumun hastaneye yatış veya yoğun bakımlara yansımadığına işaret eden Turan, "Gençlerin hastalığı ağırlıklı olarak hafif ya da orta şiddette geçirmeleri, hastaneye yatış ya da yoğun bakımı gerektirmiyor. Ancak hastalığı daha yaşlı insanlara, büyüklerine, sevdiklerine bulaştırabiliyorlar." diye konuştu.

Prof. Dr. Turan, hastanede yatanların büyük bölümünün aşısızlardan oluştuğunu söyledi.

Turan, "Aşı olmayanlar özellikle Delta varyantının da etkisiyle hastalığı ağır geçiriyor, yoğun bakım ihtiyacı duyuyor. Hastanelerde tedavi gören ileri yaştaki hastalarımız ise genellikle çevrelerindeki kişilerden, gençlerden Covid-19 kapıyor. Eşlik eden başka hastalıkları olduğu için de hastalığı daha ağır geçiriyorlar. Ölüm oranları daha yüksek oluyor bu nedenle." dedi.

AŞISIZ GENÇLER COVİD-19'U ÇOK AĞIR GEÇİREBİLİYOR

Prof. Dr. Turan, aşı kararsızlığının daha çok gençler arasında görüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Gençlerde en önemli sıkıntı bu. Gençlerimiz çoğunlukla aşı olmasalar bile hastalığı hafif geçireceklerini düşünüyor. Fakat bazı gençler hastalığı çok ağır geçiriyor, akciğerlerinde ciddi tutulumlar oluşuyor ve ağır bir zatürreyle yoğun bakıma alınıyor. Hastalık çok alevli ve ağır seyrediyor. Hastalığın kimde bu şekilde ağır seyredeceğini öngörebilecek bir durum da söz konusu değil. Bu nedenle gençlerimiz 'Hastalığı zaten hafif geçiririm.' diyerek aşıyı bir kenara bırakmamalı. Aşılanmak çok önemli çünkü aşılı bireyler hastalığa yakalansalar dahi çok hafif geçiriyor. Aşısız bireyler içerisinde ise ağır geçirme ihtimali oldukça yüksek. O yüzden hem kendileri hem de sevdikleri için gençlerin mutlaka aşılarını olması gerekiyor."

Gençlerin maske, mesafe tedbirlerinde biraz daha geri durduklarını vurgulayan Turan, eğitimin kesintisiz devamı açısından da aşılanma ve tedbirlere uyumun önem taşıdığını belirtti.

"HEM ANNEYİ HEM BEBEĞİ KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Delta varyantı nedeniyle Covid-19'un hamilelerde daha sık görüldüğüne de dikkati çeken Turan, ağırlıklı olarak genç yaş grubunu oluşturan hamilelerin aşılanmamaları durumunda hastalığı çok ağır geçirdiğini anlattı.

"Aşı olmayan gebeler, Covid-19'a yakalandıklarında ciddi akciğer tutulumlarıyla bize başvuruyor. Biz hem anneyi hem bebeği kurtarmaya çalışıyoruz. Anne ve bebek ölümleri açısından Covid-19 oldukça tehlikeli bir virüs." uyarısını yapan Turan, tüm hamilelere aşılarını olması ve bireysel tedbirlere uyması çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Koronavirüs Bilim Kurulunun hastalığın hangi yaş gruplarında arttığı, kimlerde daha ağır seyrettiği gibi verileri yakından izlediğini vurgulayarak, hamilelerde artan vakalar nedeniyle Covid-19 Rehberi'nde güncellemeye gittiklerini, aşılanmanın gerekliğiyle ilgili veri ve bilgileri buraya eklediklerini anımsattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol