Gıda ürünlerindeki KDV indirimi yürürlüğe girdi. İndirimi fiyatlara yansıtmayan marketlere yaptırım uygulanacak. ZMO Başkanı Suiçmez, “Üretim için mazotta ve elektrikte de KDV indirilmeli” diye konuştu.

Asıl üretim koşulları iyileştirilmeli

EKONOMİ SERVİSİ

Temel gıda maddelerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesine ilişkin mevzuat düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu düzenlemeyle Özel Tüketim Vergisi'ne tabi tutulan meyve suları, kola, havyar gibi ürünler hariç olmak üzere KDV indirimleri; pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan ürünlerin fiyatlarında geçerli olacak.

Ayrıca, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemiş ürünleri, baharatlar, bebek mamaları da KDV oranı yüzde 1'e düşürülen ürünler arasında yer alıyor.
İndirim yapmayan markete ceza

KDV indiriminin gıda fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da kararı fiyatlara yansıtmayan marketlere yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Bakan Muş, açıklamasında “KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden marketlere en ağır yaptırımları uygulayacağımızdan kamuoyunun hiçbir şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Üretimde devamlılık sağlanmalı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Remzi Baki Suiçmez ise yapılan indirimi olumlu bulduklarını ancak üretimde devamlılığın sağlanması için mazotta, elektrikte özel tüketim vergisinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Enflasyonun düşmesi için üretimin arttırılması gerektiğini söyleyen Suiçmez, “Bu uygulama olumlu ancak yeterli değil. Sadece tüketilen ürünlerdeki KDV indirimi değil, asıl üretim koşullarının iyileştirilmesi üretimde devamlılığın sağlanması için gübrede, yemde, mazotta, ilaçta, sulama suyunda kullanılan elektrikte de KDV indiriminin yapılması, mazotta ÖTV’nin kaldırılması. Girdilerde de KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi gerekli” ifadelerini kullandı.