birgün

26° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 13.08.2020 09:01

Asırlık çınarların mücadelesi sürüyor

Asırlık çınarların mücadelesi sürüyor

Yunus Emre Ceren

Antalya’nın Kemer İlçesi’ne bağlı Ulupınar Köyü’nde yer alan asırlık çınarların yol genişletme çalışmaları kapsamında kesilmek istenmesine tepki gösteren yaşam savunucuları önceki gün başlattıkları nöbetini sürdürüyor.

Karayolları tarafından projelendirilen ve MAKYOL adlı taşeron şirketin yaptığı yol genişletme projesi kapsamında kesilmesi planlanan asırlık çınar ağaçları yoldan geçen motosiklet ekibinin müdahalesiyle durduruldu. Ağaçların kesileceğinin haberini alan onlarca yaşam savunucusu bölgeye gelerek nöbet tutmaya başladı.

Dün jandarma ekipleri yaşam savunucularının nöbet tuttuğu bölgeye gelerek, direnişçilerin ağaç üzerinde astığı pankartı indirdi. Bunun üzerine yaşam savunucuları nöbet tuttukları ağaca renkli kumaşlar ve bayraklar astı.

Nöbet tutanlardan Erdem Şenyer, “Karayollarından kesilmeyeceğine dair sözlü açıklama yapıldı. Biz de ‘yazılı bir karar olmadan nöbet tutmaya devam edeceğiz’ dedik. Birkaç kere jandarma geldi, pankartlarımızı söktüler. Bir sürü insan destek için gelmeye devam ediyor. Yolu yapsınlar ama ağacı kesmesinler. Her biri 200 yaşında asırlık çınar ağaçlar ve ortasında su kaynağı var” dedi.

Belediye Alternatif peşinde

Yaşam savunucularının tepkisinin ardından Kemer Belediyesi açıklama yaptı. “Belediye olarak doğanın yanındayız” başlıklı açıklamada, doğayı kurtarmak için alternatif bir proje geliştirdiklerini belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız