birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Asırlık zeytin ağaçlarının arasında eylem: "Bu yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalıdır"

Zeytin arazilerinde maden arama izni verilmesine SOL Parti Bodrum İlçe Örgütü asırlık zeytin ağaçlarının arasında eylem yaparak tepki gösterdi.

BİRGÜN EGE 23.03.2022 15:30
Asırlık zeytin ağaçlarının arasında eylem: "Bu yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalıdır"
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Sol Parti Bodrum İlçe örgütü Kızılağaç Köyü'nde taş ocakları ve maden sahalarının bulunduğu asırlık zeytin ağaçlarının arasında eylem yaptı. SOL Parti Bodrum İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu zeytinliklerin talanına tepki gösterdi.

Tek adam rejiminin doğayı katletme projelerinin devam ettiğini belirten Konyalıoğlu, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın maden yönetmeliğine eklediği madde ile zeytinlikleri madencilik faaliyetine açmasına izin vermeyeceğiz. Zeytinliklerde madencilik faaliyeti yürütülmesine ilişkin bu yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalıdır. Zeytinlik alanlarının yağmalanmasının önünü açacak bu adım enerji krizinin önünü almak için yapılması gereken kamulaştırmanın gerçekleştirilmemesinin sonucudur” dedi.

Konyalıoğlu, “Enerjide kamucu bir strateji benimsenemediğinden, kömüre ve fosile dayalı büyüme stratejine devam kararı alınmıştır. İklim Şurası’nda da fosil yakıtlara dayalı kararlar, tarımsal alanlarda yaşanacak büyük tahribatın habercisi olmuştur. Bu nedenle de zeytinlik alanların korunması, Türkiye’nin fosil yakıta dayalı enerji stratejisinden vazgeçişle yakından ilgilidir. Bu iktidar tüm kavramların içini boşalttı. Kamu yararı bu iktidar için şirket yararı anlamına gelmektedir. Zeytinlikleri yok edecek maden işletmelerinde kamu yararının kırıntısı dahi yoktur” diye konuştu.

Geleceği tehdit eden faaliyetlere izin verilmesinin kamu yararı ilkesine ters düştüğünü vurgulayan Konyalıoğlu, şunları söyledi:

“Şirketlerden başka kimseye faydası olmayacak böylesi kararların, zeytinle geçimini sağlayanlar yok sayılarak alınacağı ve kırdan geçinenlerin yaşamları üzerindeki tasarruf hakkını gasp etmeye yarayacağı açıktır. Zeytinliklerin, tarım alanlarının talanına ve işlev dışı kullanımına izin veren, verimli toprakları maden, enerji ve turizm yatırımlarına açan her türlü yönetmelik iptal edilmelidir. Tarım arazilerine planlanan maden, enerji, turizm gibi amaç dışı kullanıma yönelik her türlü yatırım derhal sonlandırılmalıdır. Zeytinliklerimizi, doğayı, yaşamı korumanın tek yolu doğa-yaşam katili bu iktidarı birleşik mücadelemizle alaşağı etmekten geçiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun