birgün

24° AÇIK

'Asker eşleri' paylaşımı tepki çekmişti: İstinaftan Nagehan Alçı kararı

İstinaf Mahkemesi, Nagehan Alçı'nın 'asker eşlerinin soyunmasına' yönelik yaptığı bir paylaşım nedeniyle açılan davada, yerel mahkemenin 'husumet yok' diyerek verdiği ret kararını kaldırdı. Söz konusu paylaşım nedeniyle onurunun zedelendiğini kaydeden hava pilot yarbay eşi Püren Ödemiş bin TL'lik manevi tazminat talep ediyor.

GÜNCEL 17.06.2022 14:24
'Asker eşleri' paylaşımı tepki çekmişti: İstinaftan Nagehan Alçı kararı
Abone Ol google-news

Nagehan Alçı'nın 2010 tarihinde Twitter'dan paylaştığı, “Bizim askerlerin eşleri ve sevgilileri de Güneydoğu'daki gaziler için marif takvimine soyunsun!” mesajı üzerine açılan davada yeni bir gelişme yaşandı.

Söz konusu paylaşım üzerine, eşi hava pilot yarbay olarak görev yapan Püren Ödemiş, Alçı'ya karşı dava açmıştı. Ödemiş, İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat talep etti. Ödemiş, Alçı'nın mesajının tüm asker eşlerini kapsadığını, asker eşi olması nedeni ile onuruna ve haysiyetine saldırıldığını öne sürdü.

MAHKEME: HUSUMET YOK

Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, davaya bakan mahkeme, husumet yönünden ret kararı verdi. Karada özetle "Davalı bir topluluğu hedef aldı. Davanın, topluluk temsilcisi tarafından açılması gerekir. Davacının (Püren Ödemiş) 'taraf' sıfatı yok. Bu nedenle aktif husumet yönünden davanın reddi gerekir" denildi.

Mahkemenin Eylül 2020 tarihli bu kararına Ödemiş'in avukatı Necip Şenel itiraz etti. İtiraz üzerine dosyaya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi baktı. Daire, yerel mahkeme kararını kaldırdı.

İSTİNAF: DAVA AÇMA HAKKI VAR

Dairenin kararının gerekçesinde şu hüküm yer aldı: "Davacı (Püren Ödemiş) tüm asker eşleri adına değil kendi adına dava açmış. İhlal edildiği iddia edilen kişilik hakkı davacının kişilik hakkıdır. Bu durumda davacının taraf sıfatı bulunuyor. Taraf sıfatı olmadığı gerekçesi ile dava şartı yokluğunda ret edilmesi doğru olmamış."

İstinaf Mahkemesi yerel mahkemenin kararını kaldırdı. Dosya, yargılamanın yeniden yapılması için mahkemeye gönderildi.

asker-esleri-paylasimi-tepki-cekmisti-istinaftan-nagehan-alci-karari-1029863-1.

Ergenekon ve Balyoz soruşturma ve davalarının gündemin ilk sırada olduğu bir süreçte yapılan paylaşım tartışmalara yol açmıştı. Bu kişilerden bazıları da yargı yoluna gitmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol