birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.03.2020 19:50

Askerlikte koronavirüs düzenlemesi: “Yanaşık düzen” sona erdirildi

Koronavirüs nedeniyle “yanaşık düzen eğitimi” sosyal mesafe korunarak yapılmaya başlandı

Askerlikte koronavirüs düzenlemesi: “Yanaşık düzen” sona erdirildi

Koronovirüs salgını nedeniyle alınan önlemler askerlikte yıllardır süren ve askeri eğitimin temeli sayılan uygulamaların da değişmesine yol açtı.

Çok sayıda orduda olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde disiplin ve birlikte hareket etmeyi sağlamak için “yanaşık düzen eğitimi”, koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe korunarak yapılmaya başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı, acemi askerlerin eğitimi sırasında sıraya girişlerde yan yana durmak yerine aradaki mesafenin uzatıldığını gösteren videolar yayınladı.

MSB’nin twitter hesabından paylaştığı son görüntülerde, yemekhaneye giriş sırasında ve yemek yerken askerler arasındaki mesafenin korunduğu görülüyor. Önceden askerler yemekhaneye topluca alınırken şimdi içeriye sırayla alınıyor. Yemekhanede yemek alırken de askerler arasındaki mesafenin korunmasına dikkat ediliyor, her masaya bir asker oturuyor.

Milli Savunma Bakanlığı COVID-19 salgınına karşı, bütün birliklerin buradan koordine edildiği ve denetlendiği ‘COMMER’ adı verilen bir merkez kurmuştu.

Koronavirüs salgını nedeniyle bedelli askerlik işlemleri ertelenirken diğer askerlik celp ve terhis işlemlerinde değişlik yapılmamıştı.

Önlemlere rağmen asker gönderme törenleri tepki yaratınca İçişleri Bakanlığı’nca yasaklama getirilmişti.

Erdoğan da yeni önlem paketini açıklarken “Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır” demişti.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız