Ateizm Derneği: Bir krematoryum kurulsun, gömülmek zorunda değiliz

Öldükten sonra gömülmek yerine yakılmak isteyen yurttaşlar, Ateizm Derneği'nin Change.org'da başlattığı imza kampanyasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden krematoryum (yakma fırını) istiyor.

"Bir krematoryum kurulsun, gömülmek zorunda değiliz" diyerek başlatılan kampanyaya yaklaşık 5 bin kişi imza verdi. Ateizm Derneği'nin Change.org'da yaptığı açıklama şu şekilde:

"Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak krematoryum (yakma fırını) tesisi olmadığı için bu istek karşılanamıyor.

Öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da %99,85, Hindistan’da %85, İsviçre ve Danimarka’da %76, İngiltere’de %72, İsveç’te %70, Hollanda’da %50, ABD’de %40’tır. Türkiye'de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor. Hâlbuki 1930’da yayınlanmış olan Hıfzısıhha Kanunu talep edildiği ve onay alındığı takdirde belediyelere yakma fırını kurma yetkisi vermiş. Kanunen belediyelerin krematoryum kurması ya da kurdurması konusunda hiçbir engel yok. Belediyeler ise bugüne kadar 'talep olmadığı' gerekçesiyle adım atmış değiller. Görünen o ki ancak bizler talep ettiğimiz takdirde belediyeler krematoryum açabilir ya da özel firmalara yaptırabilir.

Yapmamız gereken, kaç kişinin yakılmak istediğini belediyelere bildirmek. Eğer çok kişi olduğumuzu görürlerse “talep yok” bahanesi ardına sığınamayacaklardır. Nasıl defnedileceğine karar vermek herkesin kendi hakkıdır. Herkesin kendi istediği şekilde defnedilmesini sağlamalıyız."

Kampanyayı imzalamak için tıklayınız.