Nihat Hatipoğlu'nun kendileri hakkında 'şeytana tapıyorlar' yorumu yaptığını savunan Ateizm Derneği, "Tanrı olgusunu reddeden bir topluluğun tanrının yarattığı söylenen bir varlığa tapmasının mantıklı açıklaması yoktur" diyerek suç duyurusu yaptı

Ateizm Derneği'nden Hatipoğlu'na suç duyurusu

Ateizm Derneği, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.
Dört ay önce kurulan Ateizm Derneği, Ramazan ayında ulusal bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada ateistlerle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.
Dernek adına suç duyurusunu Avukat Mehmet Emin Uçbağlar yaptı. Avukat Uçbağlar, dilekçesinde, "Ulusal bir televizyon kanalında 14 Temmuz'da yayınlanan programda, program sunucusu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu adlı kişi seyircilerden gelen bir soruyu yanıtlarken ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak ayrıca sorulan soruyla da hiçbir bağlantısı olmadan ateistlere karşı hakaret ve küfre varan ifadeler kullandı ve küçümseyip aşağıladı" dedi.

'KİN VE NEFRET AŞILIYOR'
Hatipoğlu'nu eleştiren Avukat Uçbağlar, “Toplumdaki bütün kötülüklerin baş sorumlusu olarak gösterme çabası içine girerek, toplumda var olan ateistlere karşı insanlara kin ve nefret aşılamaya çalışmaktadır" ifadesini kullandı.

'ÖTEKİLEŞTİRME GAYRETİ İÇİNDE'
Avukat Uçbağlar dilekçesini şöyle sürdürdü: “Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun bilerek ve isteyerek bu ve buna benzer ifadeler kullanarak toplumda yaşayan insanlar arasında bir ayrımcılık yaratma ve toplumdaki bazı kesimleri ötekileştirme gayreti içinde olduğu bellidir. Toplumdaki genel kanıyla Ateist olarak bilinen, farklı düşünce ve felsefi akımları benimsemiş olan kişileri toplum nezdinde küçük düşürmek aşağılamak ve hedef göstererek halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek istemektedir"

'ATEİSTLER RENCİDE OLDULAR'
Avukat Uçbağlar, Hatipoğlu ve kanal çalışanları hakkında “Alenen hakaret" ve “Basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından soruşturularak haklarında dava açılmasını istedi.Suç duyurusundan sonra Ateizm Derneği tarafından adliyenin kapısında bir basın açıklaması yapıldı. Derneğin kurucusu ve eski başkanı Tolga İnci, suç duyurusuyla ilgili dilekçeyi okudu.

DHA

***

NE OLMUŞTU?

Ateizm Derneği'nin hakkında suç duyurusunda bulunduğu Hatipoğlu şunları söylemişti:

“Her ateist aslında Allah'a sığınıyor. Ben hiçbir ateisttin Allah’ı inkar ettiğine inanmıyorum, inkar ediyoruz diyenler yalan söylüyor. Çünkü hepsi sıkışınca Allah’ım demeye başlıyor. Aciz kalınca Allah’ım Yarabbi’m demeye başlıyor gözleri sağa sola dönüyor ne ateisti.
Her şey Allah’ın varlığının delilidir onun için hiçbir ateistin Allah’ı inkar ettiğine inanmıyorum şahsen. Şeytan bile Allah’ı inkar etmiyor Şeytan ne diyor Allah’ım beni ateşten yarattın. (Arapça bir şeyler söylüyor)… beni yarattın diyor farkında. Ee! ateistlerin en büyük babası Şeytan, yani öyle sayılırsa Şeytan onlardan çok daha temizdir.”

“İlk inkarcı da şeytandır ama Şeytan Allah’ı inkar etmemiştir, büyüklenmiştir bundan dolayı şeytanlık vasfını kazanmıştır. İnançsız olanlara çelmeyi de ve inançsız olanlara oltayı da Şeytan atar bu nedenle hepsinin lideri şeytandır dedim. Babaları yani mecazi anlamda babaları bu işin şeytandır dedim.”