birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 17.11.2020 08:49

Atık kağıt işçilerine zabıta baskını

Ankara Altındağ Belediyesi zabıtaları, atık kâğıt depolarını yıkarak işçilerin mallarına el koydu.

Atık kağıt işçilerine zabıta baskını

Mahir Bağış

Altındağ Belediyesi, Ankara İskitler Ata Sanayi Sitesi’nde bulunan atık kâğıt depolarını yıktı, işçilerin mallarına el koydu. İşçiler kira kontratı, elektrik ve su abonelikleri bulunan depolarının yıkılmasına tepki gösterdi.

Polis eşliğinde gelen belediye zabıtaları, geçen perşembe günü atık kâğıt işçilerinin depolarını basarak işçilerin topladıkları kâğıtları belediye araçlarına yükledi. 15 yıldır atık kâğıt işçiliği yapan Yakup Çelik, kendilerine hiçbir tebligat yapılmadan depolarının yıkıldığını söyledi. Depoların yıkılma nedeni olarak zabıtaların sadece “yasak” dediğini belirten Çelik, “Valilik talimatı olduğunu söylüyorlar. Fakat ellerinde hiçbir belge yok. ‘Belgesiz yapamazsınız’ dediğimizde ise ‘Gidin, dava açın’ diye cevap verdiler” şeklinde konuştu.


BİZE YER GÖSTERSİNLER

Kaçak çalışmak istemediklerini belirten Çelik, “Depoların kira kontratları, elektrik ve su faturaları var, her ay bunları ödüyoruz; fakat zabıta gelip kapılarımızı kırıp depoları yıkabiliyor” dedi. Kendilerine depoların taşınacağının söylendiğini de aktaran Çelik, şöyle devam etti:

“Yeni depo yerlerinin Keçiören Ovacık tarafında ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kurulacağını duyduk. Aracı olmayan insanlar her gün Ovacık’a yürüyerek nasıl gidip gelecekler? Kâğıt asıl olarak şehir merkezinde toplanıyor, burası yasaksa bize şehir merkezinde bir yer göstersinler.”

MALIMIZI GASP ETTİLER

Atık kâğıt işçisi Abdulkerim Taş ise “İnsanlar bize hırsız gözüyle bakıyor, oysa tek derdimiz eve ekmek götürmek. Zabıtlardan sadece bir saat süre istedik en azından eşyalarımız toplayabilmek için. Ona bile izin vermediler. Bizim bir hafta boyunca gece gündüz topladığımız malları kendi araçlarına yükleyip götürdüler. Bunun adı gasp değil de nedir?” diye sordu.

atik-kagit-iscilerine-zabita-baskini-805867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol