birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 17.01.2020 09:25

Avcılar Belediye Başkanı oturma eylemi yaptı

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için hazırladıkları imar planı notu değişikliğinin 4 aydır çoğunluğun AKP’de olduğu İBB Meclisi’nde gündeme alınmamasını protesto etmek için İmar Komisyonu’nda “oturma eylemi” başlattı

Avcılar Belediye Başkanı oturma eylemi yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 16 Ocak tarihli oturumunda CHP'li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilginç bir eylem yaptı.

Meclis oturumu sırasında söz alan Hançerli, 26 Eylül'de yaşanan 5.8'lik depremin 1999 depremini tekrar hatırlattığını belirterek şunları söyledi:

"20 yıl kaybettik, 20 dakika kaybedecek vaktimiz yok diyerek Avcılar Belediye Meclisi'nde oy birliği ile bir karar aldık. Kimseye imar rantı sağlamayan, vatandaşın korkarak yaşadığı evlerini yenilemesini sağlamak için kat artışı vermeden bir plan notu değişikliği hazırladık. İmar Komisyonu'nun genel prensiplerine uygun gayet masum bir plan notu düzenlemesiydi."

Kararı hızlıca onay için İBB'ye gönderdiklerini anlatan Hançerli, ekim ayından beri düzenlemenin İmar Komisyonu'nda ele alınıp rapor haline getirilmesini beklediklerini söyledi.

Bu süreçte komisyon ile görüşmeler yaptığını, sorunları anlattığını dile getiren Hançerli şöyle konuştu:

"İmar Komisyonu'nun yoğun çalıştığını biliyorum. Ama deprem sorunu komisyonun önceliği olmalı. Ekim ayında bu değişiklik yapılsaydı belki 100 binaya bugün kazma vurulmuştu. Bir hafta önce yine sarsıldık. 20 yıldır unuttuğumuz depremi bize doğa, Allah hatırlatıyor. Umutlarımı hala yitirmiş değilim. Daha iyisini yapacaksanız bir hafta, 10 gün beklerim. Ama aylarca sürmesini doğru bulmuyorum. Avcılar’daki hemşehrilerime cevap veremiyorum."

“KOMİSYONDA OTURACAĞIM”

Hançerli konuşmasının sonunda bu konuya öncelik verilerek çözülmesi için İmar Komisyonu'nda 1 saat oturacağını açıkladı. Hançerli, hafta içi de komisyonun çalışma günlerinde gelip birer saat oturacağını söyleyerek “Bu sorunun ivedi olarak çözülmesi gerek” dedi.

“GELSİN OTURSUN MİSAFİR EDERİZ”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Yüksel Akyol da plan notunun 12 bin metrekarelik alanda 1000 konutu ilgilendirdiğini söyleyerek “Biz konuya olumsuz bakmıyoruz, toplu çözüm arıyoruz. Bir an önce komisyona gelmesi de doğru bir yaklaşım değil. Üzerinde çalışılmadan baskı ile komisyona getirildi. Yerini hazırladık, Turan bey gelsin otursun, misafir ederiz” dedi.

Meclis oturumunun ardından Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na giderek komisyon başkanı ve üyeleri ile birlikte bir saat oturdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız