birgün

10° KAPALI

GÜNCEL 13.12.2018 08:40

AVM için çifte standart

AVM için çifte standart

Meral Danyıldız

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, Myrleia antik kentinin liman kısmında bulunan kalıntıların üzerine yapılan alışveriş merkezine (AVM) karşı, Mudanya Belediyesi’nin ‘acele kamulaştırma’ talebine, AVM açıldıktan 3 ay sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık, yargılama süreci devam ettiği gerekçesiyle Belediye’nin talebini reddetti. Ancak söz konusu AVM, mahkeme sürerken İmar Barışı’ndan yararlanabilmişti.

‘MÜCADELEYE DEVAM’
Kararı BirGün’e değerlendiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Myrleia gibi antik kentleri insanlığa kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti. “Mücadeleye devam edeceklerini” söyleyen Türkyılmaz, talebin reddedilmesine ilişkin şunları kaydetti: “Yargılama süreci devam edilen bir yer için önce bir kamulaştırma kararı verilemiyorsa, İmar Barışı’ndan nasıl faydalanılıyor anlamıyorum. Bu nasıl bir çelişki? Biz buraları halka, insanlığa kazandırmak için mücadele ederken, birinci dereceden Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumlu olmasına rağmen, kamulaştırmayı bizler yapmaya çalışıyoruz. Bu kararı aldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na burasıyla ilgili yapı kayıt belgesinin iptalini istedik. Oradan gelecek cevaba göre de yasal sürece dava açarak devam edeceğiz. İmar affından dolayı vermek zorunda olduğumuz işletme ruhsatının da iptal edilmesiyle birlikte oranın tekrar insanlığa kazandırılma süreci devam etmiş olacak.”

Kentleri korumanın son yıllarda oldukça zorlaştığını kaydeden Türkyılmaz, sözlerini “2 bin 700 yıllık bir tarih. Mudanya’yı başka yere taşıma imkânımız yok. O AVM veya benzeri şeyler başka yere yapılabilir ama Mudanya’yı başka bir yere götürme şansımız yok” ifadeleriyle noktaladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız