birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 23.03.2017 23:53

Avrasya Kamuoyu Araştırma referandum anketini açıkladı

Avrasya Kamuoyu Araştırma referandum anketini açıkladı. Araştırmaya katılan yurttaşların % 55.53'ü başkanlık anayasasına ve tek adam yönetimine 'HAYIR' diyor

Avrasya Kamuoyu Araştırma referandum anketini açıkladı

HABER MERKEZİ

Avrasya Kamuoyu Araştırma şirketi 16 Nisan'da oylanacak başkanlık anayasası referandumuna ilişkin yaptığı ikinci anketin sonuçlarını açıkladı.

Yurttaşların %55.5'i 'HAYIR' oyu veriyor

Türkiye'de 26 il ve ilçelerinde 2032 kişinin katılımıyla 18-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, "16 Nisan referandumunda ne yönde oy kullanacaksınız?" sorusuna katılımcıların %40.63'ü 'HAYIR', %32.54'ü 'EVET' derken, %14.76'sı oy kullanmayacak, %12.7'si ise kararsız.

avrasya-kamuoyu-arastirma-referandum-anketini-acikladi-263240-1.

Ancak kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılınca, anket sonucunda %44.47'lik EVET oranına karşılık % 55.53'lük oran ile 'HAYIR' oyu referandumda galip geliyor.

'Hollanda krizi 'EVET' oyunu arttırmak için'

Referandumda 'EVET' oyu vereceğini söyleyen katılımcıların %55.3'ü, iktidarın Hollanda ile yaşanan toplantı krizini evet oylarını arttırmak için çıkardığı görüşünde.

'KHK'ler ile haksızca insanlar işinden oldu'

Ankete katılan kişilere referandum haricinde KHK’ler ile kamu kurumlarından atılanlar ile ilgili düşünceleri de soruldu. %44.3'lük bir oran "Birçok suçsuz insan da işten çıkarıldı" görüşündeyken, %27.3'lük bir oran "Hayır işten çıkarmaların tümü haksız" cevabını verdi. Öte yandan "işten çıkarmaların tümü haklı" görüşünde olan katılımcıların oranı ise %19.4.

Katılımcılar, KHK'ler ile işten çıkarılanlar ile ilgili devletin adil davranmadığını düşüncesinde. Bu görüşün oranı %76.2 iken yalnızca %15.7'lik bir oran adil bir tutumun olduğu görüşünde.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız