birgün

15° KAPALI

DÜNYA 01.04.2020 21:32

Avrasya ülkelerinde, Covid-19'la ilgili son gelişmeler

Covid-19 nedeniyle Belarus’ta bir, Moldova'da da bir kişi daha hayatını kaybetti. Azerbaycan'da 61, Kazakistan'da 11 yeni vaka tespit edildi. Özbekistan'da dört kişi daha iyileşirken, Kırgızistan'da yeni Sağlık Bakanı atandı

Avrasya ülkelerinde, Covid-19'la ilgili son gelişmeler


Avrasya ülkelerinde, Covid-19’la ilgili son gelişmeler şu şekilde: Belarus’ta bir, Moldova'da da bir kişi hayatını kaybetti. Azerbaycan'da 61, Kazakistan'da 11 yeni vaka tespit edildi. Özbekistan'da dört kişi daha iyileşirken, Kırgızistan'da yeni Sağlık Bakanı atandı.

BELARUS ÖLÜ SAYISI 2’YE ÇIKTI

Belarus Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bir kişinin hayatını kaybetmesiyle salgından ölenlerin sayısının ikiye çıktığı bildirildi. Açıklamada, hayatını kaybeden kişinin kronik hastalıkları bulunduğu aktarıldı. Ülkede 32 binden fazla testin yapıldığı ifade edilen açıklamada, beş kişinin iyileştiği, vaka sayısının 157 olduğu kaydedildi.

MOLDOVA'DA VAKA SAYISI 423'E ÇIKTI

Moldova Sağlık, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Viorika Dumbravyanu, virüsün 70 kişide daha görülmesiyle vaka sayısının 423'e çıktığını bildirdi. Dumbravyanu, ölü sayısının bir artarak beşe yükseldiğini söyledi.

RUSYA'DA "ACİL DURUM" İLAN EDİLMESİ DEĞERLENDİRİLMİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Covid-19'un ülke ekonomisine etkilerini azaltmak ve bu yönde önlem almak için video konferans yoluyla Bakanlar Kurulu'nu topladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, toplantıda, ülke çapında "acil durum" ilan edilmesi konusunun tartışılmadığını aktardı. Covid-19 nedeniyle 24 kişinin hayatını kaybettiği Rusya'da vaka sayısı 2 bin 777 olarak açıklanmıştı.

AZERBAYCAN'DA 61 YENİ VAKA

Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Covid-19 Karargahının açıklamasına göre, 61 kişide daha Covid-19 tespit edildi. Salgın nedeniyle beş kişinin hayatını kaybettiği ve 26 hastanın iyileştiği Azerbaycan'da 328 vakanın tedavisi sürüyor. Yaklaşık 35 bin kişiye Covid-19 testinin yapıldığı ülkede, 4 bin 518 kişi karantinada tutuluyor.

Sokağa çıkma yasağının ikinci gününde, uyarılara rağmen sokak ve caddelerde hem yaya hem de araç trafiği yaşandı. Sokaklarda devriye gezerek halkı "evlerinde kalmaları" yönünde uyaran emniyet güçleri, uygulamalarını sertleştirdi. Bakü'ye Sumgayıt kenti ile Abşeron ilinden gelen araçlar durdurulurken, gerekçesi olmayanlar şehre alınmadı.

KAZAKİSTAN'DA 11 YENİ VAKA

Kazakistan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, vaka sayısı 11 artarak 380 oldu ve iki kişinin daha iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 26'ya ulaştı. Başkent Nur Sultan'da virüs tespit edilen veya bu kişilerle temas eden 15 konutun girişleri dezenfekte edilerek kapatıldı. Laboratuvar testlerinin yapılmasından sonra konuta girişlerin açılması bekleniyor.

Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Gelişme Bakanı Dauren Abayev, 15 Nisan olan karantina süresinin uzatılmasını söylemenin erken olduğunu belirterek, "Kimse iki hafta önceden epidemiyolojik durumu tahmin edemez. Ancak farklı senaryolara hazır olmalıyız" dedi.

ÖZBEKİSTAN'DA 4 KİŞİ DAHA İYİLEŞTİ

Özbekistan'da, salgınla mücadele tedbirleri kapsamında "65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması" yasaklandı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dört Covid-19 hastasının taburcu edilmesiyle iyileşenlerin sayısı 12'ye ulaştı. Salgın nedeniyle iki kişinin yaşamını yitirdiği Özbekistan'da, vaka sayısı 173 olarak açıklanmıştı.

KIRGIZİSTAN'DA YENİ SAĞLIK BAKANI ATANDI

Kırgızistan'da Covid-19'la mücadelede yeterli önlem almadığı eleştirileri üzerine görevinden alınan Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev'in yerine Sabirjan Abdikarimov atandı.

Görevinden alınan sosyal konulardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova'nın yerine de Cumhuriyet Partisi Milletvekili Aida İsmailova getirildi. Ülkede olağanüstü hal (OHAL) rejimi güçlendirilirken, vatandaşların araçlarıyla trafiğe çıkmaları yasaklandı. Sokağa çıkma yasağıyla OHAL kurallarını ihlal edenlerle, maskesiz dışarı çıkanlara para cezası miktarı belirlendi. Hükümet ve belediyeler, karantinanın uygulandığı şehirlerde ihtiyaç sahiplerine yardım kampanyaları başlattı. Üç kişinin iyileşerek taburcu olduğu ülkede vaka sayısı 111 olarak açıklanmıştı.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız