Malta, esrarın kişisel amaçlarla yetiştirilmesi ve kullanılmasını yasalaştırdı. Yetişkinlerin evlerinde en fazla dört bitki yetiştirmesi, üzerlerinde de en fazla yedi gram esrar taşımasına izin verecek yasayla birlikte Malta, esrarı yasallaştıran ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu.

Avrupa Birliği'nde ilk: Malta'da esrar yasalaştı

Malta, esrarın kişisel amaçlarla yetiştirilmesi ve kullanılmasını yasalaştıran ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

Yetişkinlerin evlerinde en fazla dört bitki yetiştirmesi, üzerlerinde de en fazla yedi gram esrar taşımasına izin verilecek. Fakat esrarın kamusal alanda veya çocukların önünde içilmesi yasa dışı olacak.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Malta Parlamentosu'nda salı akşamı oylanan yasa, 27'ye karşı 36 oyla kabul edildi.

Eşitlik Bakanı Owen Bonnici, bunun az miktarda esrar içen kişilerin yasal suçlamalarla karşılaşmasının önüne geçilmesi için tarihi bir an olduğunu söyledi ve yasa dışı uyuşturucu ticaretinin azalacağını belirtti.

Muhalefetteki Milliyetçi Parti ise yasa aleyhinde oy kullandı.

Yasa teklifi ilk olarak gündeme geldiğinde destek veren Milliyetçi Parti'nin lideri Bernard Grech, ekim ayındaki konuşmasında ise bunun yasa dışı uyuşturucu pazarını güçlendireceğini belirtti.

Bazı muhalifler de Malta Cumhurbaşkanı George Vella'nın yasayı imzalamaması çağrısında bulundu.

Yasa uyarında 7-28 gram arası esrar taşıyanlara 100 avroya, kamusal alanda içenlere 235 avroya, çocukların önünde içenlere ise 500 avroya kadar ceza verilebilecek.

Bitki tohumlarının dağıtılması ve esrar satışı için de yeni kurumlar kurulacak.

Almanya, Lüksemburg ve İsviçre'nin de benzer planları bulunuyor. Esrarın serbestçe içilmesiyle meşhur olan Hollanda'da ise esrar teknik olarak hâlâ yasa dışı. Fakat ülkede bu yasağın çiğnenmesine tolerans gösterilmesini düzenleyen başka hukuki düzenlemeler var.