birgün

17° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 07.04.2020 18:07

‘Avrupa'da 150 bini aşkın insan ölebilir’

Washington Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nün araştırmasına göre, koronavirüs nedeniyle Avrupa'da 151 bini aşkın insan hayatını kaybedebilir.

‘Avrupa'da 150 bini aşkın insan ölebilir’

Haber Merkezi

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin çatısı altında faaliyet yürüten Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME), Covid-19 salgınına dair bir modelleme yaptı. Salgından en fazla İngiltere’nin etkileneceğinin tahmin edildiği modellemeye göre, Avrupa çapında da ölümlerin 151 bini aşabileceği kaydedildi.

Modelleme, İngiltere’nin mevcut durumda İtalya ve İspanya’nın gerisinde olmasına rağmen ölüm sayısı konusunda ağustos ayı geldiğinde zirveye çıkacağını öngörüyor.

Yapılan tahminlere göre, İtalya’da yaklaşık 20 bin, İspanya 19 bin, Fransa’da ise 15 bin can kaybının gerçekleşeceği düşünülüyor.

IHME, Avrupa genelinde ise 150 binden fazla insanın hayatını kaybedebileceğine işaret etti.

NEYE GÖRE TAHMİN YAPILDI?

Enstitü, modellemeyi oluştururken açıklanan resmi vaka sayılarını, ülkelerin yaş ortalamalarını, ölüm oranlarını ve yoğun bakım yatak sayılarını dikkate aldı.

Modelleme hastalığın zirve yaptığı anda İngiltere'de 100 bin hastane yatağına ihtiyaç olacağını öngörüyor. Ancak ülkedeki yatak kapasitesi halihazırda 17 bin 765.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız