birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Avrupa’da en pahalı kent Paris

Yapılan bir araştırma, 2021 yılında Avrupa’da emlak fiyatlarının en yüksek olduğu kentin Fransa’nın başkenti Paris olduğunu ortaya koydu. Paris’te evlerin metrekare fiyatı ortalama 13 bin 462 avro olarak hesaplandı.

AVRUPA 28.08.2022 10:40
Avrupa’da en pahalı kent Paris Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa genelinde gerçekleştirilen bir araştırma, 2021 yılında emlak fiyatlarının en yüksek olduğu şehrin, Fransa'nın başkenti Paris olduğuna işaret etti. Satılık gayrimenkul bakımından en pahalı kent olan Paris'te metrekare fiyatının ortalama 13 bin 462 euro olduğu görüldü.

DW’deki habere göre muhasebe ve profesyonel danışmanlık gibi hizmetler sunan Londra merkezli uluslararası Deloitte şirketinin yayımladığı 2022 Emlak Endeksi'nde, ikinci sırada Almanya'nın Münih kenti yer aldı. Münih'te metrekare fiyatı 10 bin 500 euro çıktı. Münih'i İngiltere'nin başkenti Londra izledi. Araştırma kapsamında Deloitte uzmanları, 23 Avrupa ülkesindeki 68 büyük kentte anketler gerçekleştirdi.


Londra'da metrekare fiyatı ortalama 8 bin 426 euro olarak görülürken Norveç'in başkenti Oslo'da 8 bin 417 euro, Alman kenti Frankfurt’ta ise 8 bin 400 euro olarak hesaplandı. Araştırma kapsamındaki 68 kent arasında metrekare fiyatının bin euronun altında olduğu şehirler sadece Varna ve Burgaz oldu. Karadeniz kıyısındaki bu Bulgar kentlerinde metrekare fiyatı ortalama 900 euro civarında hesaplandı. Aylık kira bakımından da en pahalı kent Paris oldu. Paris'teki emlak kiralarında metrekare fiyatının ortalama 29,10 euro olduğu görüldü. Paris'i 26,56 euro ile Oslo, 25,12 euro ile Londra, 22,45 euro ile Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve 21,32 euro ile Norveç şehri Trondheim takip etti. Bulgaristan, metrekare başına düşen en düşük kira ücretleri bakımından da ilk sırada yer aldı. Listenin son üç sırasında, 4,60 euro ile Bulgaristan'ın başkenti Sofya, 3,70 euro ile Varna, ve 2,90 euro ile Burgaz yer aldı. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan emlak uzmanı Michael Müller, inşaat sektöründe fiyatların Avrupa genelinde yükseldiğini belirtti.
Tedarik zincirlerindeki sorunlar ve inşaat malzemelerindeki kıtlık, projelerin planlama ve uygulama aşamalarındaki riskleri artırdı. Müller, personel eksikliği ve enflasyonun da fiyatları artırdığını söyledi. Ancak yükselen faiz oranlarının talebi ve fiyat artışını yavaşlatabileceği düşünülüyor.
Araştırmaya göre, başta Polonya, Slovakya ve Macaristan olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde emlak piyasaları Ukraynalı mültecilerin gelişinden de etkilendi. Araştırmada, "2022'nin ikinci çeyreğinde, birçok dairenin Ukrayna'daki savaştan kaçan ailelerin kullanımına sunulmasıyla kiralık ev piyasalarındaki arz da azaldı" denildi. Deloitte, emlak fiyatlarının, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası başlayan savaşın etkisiyle 2022'de daha da yükselmesinin beklendiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun