birgün

21° AÇIK

DÜNYA 23.07.2021 18:49

Avrupa İlaç Ajansı'ndan Moderna aşısına 12-17 yaş grubu için onay

Avrupa İlaç Ajansı, ABD'li Moderna şirketinin aşısına 12-17 yaş arası için kullanım onayı verdi.

Avrupa İlaç Ajansı'ndan Moderna aşısına 12-17 yaş grubu için onay

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD'li Moderna şirketinin aşısına 12-17 yaş arası için kullanım onayı verdi.

EMA'dan yapılan yazılı açıklamada, aşının söz konusu yaş aralığı için kullanımının, kolun üst kısmına 4 hafta arayla iki doz şeklinde olacağı belirtildi.

3 bin 732 çocuğun dahil olduğu deney süreçlerinin tamamlanmasının sonucunda onay verildiğinin aktarılırken açıklamada, yaygın yan etkilerinin yetişkinlerde görülenlerle aynı olduğu; enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, genişlemiş lenf düğümleri, titreme, mide bulantısı, kusma ve ateş olabileceği ifade edildi.

Yan etkilerin hafif veya orta düzeyli olacağı, birkaç gün içinde düzeleceği kaydedildi.

Moderna'nın aşısı, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının ardından AB'de onay verilen ikinci aşı olmuştu.

EMA, Pfizer-BioNTech'in aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanmasına da 28 Mayıs'ta onay vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol